„Institut za medije Crne Gore poziva političare, u prvom redu one na one na funkcijama, da ne zloupotrebljavaju moć u odnosu na medije i da neslaganje sa kritikama I uređivačkom politikom pojedinih medija ne koriste za pritisak , jer to ugrožova medijske slobode“, navode iz Instituta za medije Crne Gore, osvrćući se na izjavu poslanika Demokrata Momčila Lekovića, koji je juče kazao da pojedini "privatni mediji sprovode opasnu kampanju protiv bezbjednosnog sektora".
To posebno imajući u vidu I dalje slabe institucije u Crnoj Gori, tradicionalnu sklonost političkih partija i, dodaju oni, vlasti ka kontroli medija, učestale kampanje manipulisanja javnošću kroz mreže partrijskih botova, sve istanjeniju spremnost političara za dijalogom, što medije čini dodatno ranjivim.
„Poslanik Demokrata Momčilo Leković je E televiziju, Antenu M i Portal Analitiku je doveo u vezu sa kriminalom karakterišići ih kao “sluge izaštitnike mafije”, a zbog pisanja tih medija u vezi sa dešavanjima u policiji“, saopštili su iz Instituta.
Leković takvim kvalifikacijama, stoji u saopštenju Instituta, ne nudeći bilo kakve dokaze i argumente koji demantuju medijske izvještaje, kriminalizuje prozvane medije, targetira novinare i novinarke koji u njima rade I izlaže ih riziku od pritisaka, napada i autocenzure.
„To je posebno opasno u kontekstu kontinuirane izloženosti novinara i novinarki u Crnoj Gori političkom uticaju, nerazriješenih napada na novinare i ekonomskog pritiske, na šta su ukazali Reporteri bez granica u ovodgodišnjem izvještaju o slobodi medija“, saopštili su oni.
Lekovićev postupak je sporan i zbog činjenice da, ocjenjuje oni, targetiranje dolazi od poslanika i to iz partije na vlasti, čiji su čelnici na ključnim funkcijama u bezbjednosnoim sektoru, a to znači s pozicije moći, koja ne bi trebalo da se zloupotrebljava za pritiske na medije, već da se koristi za zaštitu ustavom I zakonom zagarantovanih sloboda, te da promoviše dijalog I pluralizam uređivačkih politika I gledišta o različitim društvenim pitanjima.
„Dodatno, resor medija u aktulenoj vladi vodi kadar Demokrata, ministarka Tamara Vujović koja u poslednjem obraćanju javnosti upravo poziva “nosioce političe I ekonomske moći” da se suzdrže od pritisaka na medije“, kazali su iz Instituta.
Paradoksalno je da je Leković grupu medija targetirao na Svjetski dan medija, kada se, kazali su oni političari, vlasti i svi oni koji imaju moć, pozivaju da obezbijede novinarima I novinarkima ambijent za rad bez straha I pritisaka, čime je pokazao odsustvo senzibiliteta I razumijevanja važnosti uloge slobodnih medija u demokratskom društvu.
„Umjesto targetiranja I olakih kvalifikacija, društveno odgovorno, a za izgradnju povjerenja u institucije i obnovu stvarnog, a ne simuliranog dijaloga, ljekovito bi bilo da je poslanik Leković iskoristio čitav set mehanizama koji mu stoje na raspolaganju, od pisma uredniku, demantija, prigovora ombudsmanima medija, poziva za dijalog o spornim temama, pa na kraju isudske zaštite“, zaključuju iz Instituta za medije u saopštenju.