„Poseban značaj i vrijednost konferenciji daje činjenica da je okupila preko 200 učesnika iz zemlje i inostranstva. U radu konferencije su učestvovali predstavnici Vlade, akademske zajednice i međunarodnih institucija, regulatornih tijela iz regiona, farmaceutskog sektora, kao i eksperti i spoljni saradnici Instituta“, kazali su iz Instituta.
Navode da je program konferencije omogućio otvaranje dijaloga, kao i predstavljanje kvalitetnih analiza, identifikaciju izazova, razmjenu mišljenja, stavova i prijedloga sa ciljem unapređenja dobrih partnerskih odnosa i optimalnog regulisanja tržišta ljekova i medicinskih sredstava u Crnoj Gori, uz uvažavanje interesovanja saradnika i partnera Instituta iskazanih u prethodnom periodu.
„Nakon svečanog otvaranja i predstavljanja impozantnih rezultata koje je ova institucija uspjela da ostvari u proteklih godinu dana, učesnici su bili u prilici da se upoznaju sa brojnim inovacijama u radu Instituta, novim nadležnostima i aktuelnostima u regulativi, kao i drugim temama od značaja za uspješno poslovanje farmaceutskog tržišta“, podvukli su.
Drugi dan održavanja konferencije bio je posvećen Inspektoratu Instituta, predstavljanju njegovih novih nadležnosti i budućim planovima u oblasti primjene evropskih smjernica dobre prakse u distribuciji ljekova, kao i u farmakovigilanci.
„Zaključeno je da Institut izuzetno uspješno primjenjuje ove standarde u praksi i time podiže nivo kvaliteta distribucije ljekova od proizvođača do krajnjeg korisnika, kao i sistema praćenja neželjenih dejstava ljekova. Naime, implementacija smjernica Dobre prakse u distribuciji, kao najznačajnijeg alata u borbi protiv ulaska falsifikovanih ljekova u legalni lanac snabdijevanja, obezbjeđuje da do naših pacijenata dođu samo kvalitetni, bezbjedni i efikasni ljekovi“, istakli su.
Navode da je sesija posvećena inspekciji u farmakovigilanci pružila uvid u aktivnosti koje Institut i nosioci dozvole za lijek obavljaju u cilju nadzora nad primjenom ljekova u Crnoj Gori, te kontinuirane procjene odnosa koristi i rizika koji prate njihovu primjenu. Predstavljeni su, kažu, zahtjevi nacionalne, kao i regulative Evropske unije (EU) u oblasti farmakovigilance, kako bi nosiocima dozvole za lijek bile pojašnjene zakonom propisane obaveze.
„Ovo je bila idealna prilika da se diskutuje na temu smjernica u dijelu koji se odnosi na inspekciju u farmakovigilanci. Kako je u pitanju nova nadležnost Instituta, nosioci dozvole za lijek su sa velikom pažnjom ispratili izlaganja vezana za aktivnosti planirane u ovoj oblasti, kao i primjere i iskustva, kako bi se adekvatno pripremili za predstojeće provjere i svoj sistem farmakovigilance maksimalno usaglasili sa zahtjevima regulative“, naglasili su.
Treći dan konferencije imao je, kako su kazali, izuzetno raznolik i bogat sadržaj, te su predavanja, kao i diskusije bili izuzetno plodonosni.
„Predstavljena je nova organizaciona jedinica Instituta – Laboratorija, koja je usmjerena na kontrolu tržišta u pogledu detekcije substandardnih i falsifikovanih ljekova. Laboratorija posjeduje izuzetno sofisticirane tehnike, odnosno X-ray difraktometar i X-ray fluorescentni spektrometar.
„Ovi instrumenti su veoma specifični i precizni, te nijesu karakteristični za druge regulatorne organe u oblasti ljekova, pa je konstatovano da je Institut, pa i Crna Gora otišla korak dalje u obezbjeđivanju zaštite svojih građana od ljekova koji ne ispunjavaju stroge standarde kvaliteta koje Institut primjenjuje u svom svakodnevnom radu“, istakli su.
U saradnji sa kolegama iz Agencije za ljekove Italije, prezentovan je MEDI-THEFT projekat koji Institut sprovodi u saradnji sa EU partnerima, a koji za cilj ima prevenciju ulaska kradenih i falsifikovanih ljekova u legalni lanac snabdijevanja. Takođe, predstavljeni su novi podzakonski akti za sprovođenje Zakona o medicinskim sredstvima.
„Zaključeno je da je od izuzetnog velikog značaja bliže regulisanje oblasti medicinskih sredstava, imajući u vidu da nikada do sada ova oblast nije bila bliže uređena. Kroz brojna pitanja i diskusiju zaključeno je da će u uslovima izvjesnosti i predvidljivosti poslovanja nova regulativa umnogome uticati na rast i razvoj sektora medicinskih sredstava u Crnoj Gori“, naveli su iz Instituta.
Konferencija je zaključena okruglim stolom pod nazivom ,,Partnerstvom do zajedničkog cilja“, koji je u cjelosti posvećen pitanjima i komentarima učesnika, a na raspolaganju su im bili kako direktorica i zamjenica direktora, tako i rukovodioci svih centara Instituta. Učesnici su pohvalili dosadašnje reforme i rezultate Instituta i izuzetno uspješnu organizaciju konferencije, ali i dali prijedloge za dalje unapređenje rada ove prestižne institucije.
U završnoj riječi, direktorica doc. dr med. spec. Snežana Mugoša zahvalila je učesnicima na prisustvu, a svojim kolegama iz Instituta na uloženom trudu u prethodnom periodu.
„Organizacija ovakvih događaja predstavlja najbolji način za razmjenu znanja i iskustava i sagledavanje pitanja od značaja za oblast ljekova i medicinskih sredstava, ali i za uspostavljanje kontakata i dobrih partnerskih odnosa koji će rezultirati daljim pozitivnim iskoracima, kako u poslovanju Instituta, tako i njegovih klijenata i saradnika“, zaključila je Mugoša.