U saopštenju dostavljenom Portalu Analitika navodi se da na osnovu podataka istraživanja javnog mnjenja, koje je u okviru rada na analizi *Reforma državne uprave u Crnoj Gori - Između ambicioznih planova i realnih mogućnosti* sproveo Institut alternativa u saradnji sa Ipsos Strategic Marketing-om, gotovo dvije trećine ispitanih građana smatra da se u institucijama državne uprave upravlja pod političkim uticajem.
- Više od polovine ispitanika misli da se upravljanje vodi partikularnim umjesto u skladu sa javnim interesom. Manjak finansijskih sredstava za realizaciju programa i aktivnosti države, korupcija i loša organizacija rada su tri najznačajnija faktora koja opterećuju rad i funkcionisanje državne uprave po mišljenju građana Crne Gore, navodi se u saopštenju.
Stav Evropske komisije, u Izvještaju o napretku za 2012. godinu, po kome je Crna Gora ostvarila izvjesne rezultate u daljem sprovođenju reforme državne uprave i njene depolitizacije, ali da je neophodno finalizovati sveobuhvatan plan njene reorganizacije, usvojiti nova i osnažiti primjenu usvojenih zakonskih rješenja, otvara niz pitanja.
Unaprijeđeni zakonski okvir se nedovoljno sprovodi u praksi, napominju iz Instituta Alternativa, dok nova rješenja o zapošljavanju, usavršavanju i napredovanju u službi tek treba da počnu sa implementacijom.
- Iako novi Zakon o državnim službenicima i namještenicima koji reguliše ova pitanja uvodi značajna poboljšanja u odnosu na prethodni zakonski okvir, i dalje ostavlja, izuzetno, prostor za diskrecionu odluku starješine o izboru kandidata za zapošljavanje. Ovakvo rješenje može biti ograničavajuće u pravcu eliminisanja svesprisutne politizacije. Najzad, normativni okvir za reformu i funkcionisanje sistema državne uprave će biti zaokružen tek nakon što zakoni o Vladi i agencijama budu usvojeni, ističe se u saopštenju.
Iz NVO Institut Alternativa napominju daje neophodno osnažiti i intenzivirati reforme državne uprave.
- Jasno pozicioniranje političke i operativne koordinacije reforme; utvrđivanje preciznih smjernica i rokova za izvještavanje o primjeni Strategije reforme javne uprave i Akcionog plana za njeno sprovođenje; unapređenje plana za reorganizaciju i njegova dosledna primjena, kao i donošenje strategije za privlačenje i zadržavanje najboljeg kadra, su samo neki od neophodnih koraka koje treba preduzeti kako bi se crnogorska državna uprava "transformisala" u modernu i funkcionalnu, zaključuje se u saopštenju.