Kultura

Instagram kao portfolio - da ili ne?

Prednosti portfolia na društvenim mrežama

Instagram kao portfolio - da ili ne? Foto: Zombijana Bones - Andrijana Vešović
Andrijana Vešović - Zombijana
Andrijana Vešović - ZombijanaAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Kada sam tek počinjala izlaganje svojih radova na internetu, jako sam se trudila da ono bude na platformama za umjetnike i dizajnere.

Od Deviant Arta, preko Behancea i Dribbblea - sve sam pokušala, ali nekako se nigdje nijesam zadržala, jer nijesam dobijala neke rezultate od toga. Linkedin neću ni da pominjem, jer je to za mene koorporacijsko zlo, sa kog svoj profil želim da obrišem (ne kažem da je mreža baš takva kako sam napisala, samo mi je ostao gorak ukus zbog mog ličnog iskustva). Behance recimo i dalje imam i jako ga volim, ali sam potpuno zaboravila na njega i da i nakon 5 godina treba da ga održavam. Izgleda definitivno profesionalnije nego Instagram, ima više lijepih opcija da se napravi baš dobra prezentacija, međutim ne bih rekla da je klijentu naročito stalo do toga.

Nekim klijentima je možda i važno da prezentacija bude na nekoj od dizajnerskih platformi, ali većina se ne razumije i traži dizajnera zato što nije dizajner i samim tim ne vidi tu prezentaciju na dizajnerskoj platformi kao nešto posebno i značajno, već kao komplikovanu, jer je zapravo važno šta je u prezentaciji, ne kako sama prezentacija izgleda. Instagram je klijentu u svakom slučaju dostupniji i lakši za korišćenje, jer su već upoznati sa istim.

Zato - brzo sam odustala od Behancea i svoj portfolio njegujem na Instagramu i ostalim društvenim mrežama. Kako je to radilo za mene? Lijepo. Zašto je to radilo za mene? U daljem tekstu zašto, iz mog ugla.

Instagram može biti vizuelno lijep

2

Kada sam tek počela da postavljam radove i fotke na Instagramu, kao i većina nas - postavljala sam šta sam stigla i to bez ikakvog reda i rasporeda, kako se meni sviđalo i kad mi se sviđalo. U suštini-  nije se mnogo promijenilo što se toga tiče. I dalje postavljam sve kad se meni sviđa i kako se meni sviđa, međutim godinama sam počela da eksperimentišem sa bojama i oblicima na svom feedu. Zbog toga se postovi nerijetko nadovezuju što tematski, što bojom.

Kreirala sam i pattern, ali sam i to više puta promijenila i u budućnosti planiram još više puta da ga promijenim. Meni je čak postalo i zabavno da gledam kako mogu od svojih postova da napravim vizuelnu cjelinu, koja se ne primjećuje kada vidiš projedinačan post. Tu klijent može da primijeti da li imaš oko i osjećaj za boje/oblike, jer uvijek pošalješ link profila, ne pojedinačan post.

Upravo kroz to igranje i eksperimentisanje, koje se zapravo dešava u pozadini samog crteža, kreiraš od svog profila jednu veliku prezentaciju. To što nemam alatke kao na Behanceu za kreiranje lijepe prezentacije, me ne zaustavlja da kreativno smislim način da to napravim i na Instagramu. Pješke i polako, ali izvodljivo.

Da pređemo na ti

3

Nikada nijesam bježala od postavljanja ponekog selfija ili ličnih interesovanja na Instagramu. Nikad mi nije bio cilj da od sebe napravim ‘rijaliti šou’, ali sam uvijek dijelila lične činjenice kako bih ljudima dozvolila da makar malo stvore sliku o tome ko je iza profila.

Na ovaj način sam i svojim klijentima približila ko sam ja kao regularno ljudsko biće, jer su i klijenti regularna ljudska bića. Naravno- ne planiram da skalpam prijateljstva sa svojim klijentima, baš naportiv- tu smo da radimo zajedno, ali ne boli ako znamo da imamo poneko isto interesovanje, kao što je na primjer ljubav prema mačkama.

Moć zajednice

4

Osim klijenata, na Instagramu su i entuzijasti dizajna/ ilustracije, koji će pratiti tvoj rad jer vole sve to, ali na instagramu ti je i majka, entuzijasta tebe ko osobe. Oni su važna uloga na Instagramu, jer će ti svojom podrškom nerijetko pomoći da dođeš do posla, na ovaj ili onaj način. Jedan je da će neko od njih biti tvoj klijent, a drugi je da će te klijent zbog te podrške primijetiti lakše.

Ne kažem da je jedini način da dođeš do posla tona pratilaca i lajkova, samo da je zajednica na instagramu svima nama bliža od one na Behanceu, jer nikako da naučim majku kako da napravi profil tamo da mi sve lajkuje. Kaže žena- i Instagram joj je previše. Zajednica je besrajno važna, jer sjutra tu online podršku možeš da dobiješ i offline na svojoj izložbi.

‘Share’ magija

Na Instagrmu se riječ brzo širi. Sve i da imaš 100 pratilaca, to je sasvim dovoljno ponekad. I ja sam bila na mjestu kada sam imala 100 pratilaca koji su mi pomogli da se moja priča brže proširi. Zato, tvoj portfolio će biti dijeljen, a samim tim će imati i veću mogućnost da bude primijećen. Opet se vraćamo na majku, ali da ti i ona podijeli tvoj rad na story- to je jedna više mogućnost za njegovu veću vidljivost. Jedna je majka.

Pa - da ili ne?

Da, baš da. Jako malo dizajnera poznajem koji su u takvoj poziciji da ne moraju da dijele svoj portfolio javno, a imaće posao svakako. Isto tako se ne sjećam kada mi je neko od klijenata poslednji put tražio da im pošaljem CV u onoj striktnoj formi koju smo svi učili da pišemo.

Na Instagramu sam napravila portfolio gdje ljudi mogu da vide kako živim, šta radim, šta me zabavlja, šta slušam od muzike, a i najvažnije- kako crtam i koliko sam ili nijesam kreativna. Iskorisite Instagram dok ste na početku, ali i kao profesionalac, dok je još uvijek besplatno. Iako plaćamo internet onako generalno, on je još uvijek poprilično besplatan. Iskoristite to da radite ono što volite i dobijete malo podrške za uzvrat, a možda i neki posao uz to. Srećno!


Portal Analitika