Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Učvrsti li se četništvo na državnom nivou, inicijative poput ove u Beranama, nicaće po cijeloj CG

Neophodno odlučno delovanje antifašista i međunarodne zajednice

Učvrsti li se četništvo na državnom nivou, inicijative poput ove u Beranama, nicaće po cijeloj CG

Budući da podržava ovu vlast, koja ima kleronacionalnu idejnu dimenziju u svom djelovanju, međunarodna zajednica mora odlučno stati i narediti strukturama u lokalnim crnogorskim zajednicama da se ratni zločinci ne smiju veličati na taj način što će se po njima davati imena ulica, trgova ili objekata, podvukao je sagovornik Portal Analitika

Ratko Mladić Foto: PA/Arhiva/Agencije
Ratko Mladić
Nikola Boljević
Nikola BoljevićAutor
Portal AnalitikaIzvor

"Tmurni oblaci koji su se nadvijali devedesetih godina nad južnoslovenskim prostorom izgleda da su svoje pogodno tlo našli u Crnoj Gori", ocjenio je za Portal Analitika politički analitičar Srđan Vukadinović povodom prijedloga Savjeta za davanje naziva naselja, ulica i trgova u Beranama da jedna od ulica u tom gradu dobije ime generala Ratka Mladića - bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske i haškog osuđenika.

Prema njegovim riječima, prijedlog Savjeta pokazuje da se mnogi ne mogu suočiti sa svojom prošlošću što je, kako je istakao, ključ rješenja sukoba na Zapadnom Balkanu.

„Društva koja se ne mogu suočiti sa svojom prošlošću idu unazad ka retrogradnim idejama i ka iracionalnim prostorima. Srpsko društvo ne može se osloboditi tih aveti prošlosti i dok god je to tako ideje o velikodržavnim projektima će živjeti“, kazao je Vukadinović.

On navodi da kao posljedicu imamo da se u opštinama gdje su na vlasti prosrpske partije pojavljuju inicijative za imenovanje ulica i trgova po ljudima osuđenim za ratne zločine.

„Nekada je to bio slučaj sa spomenikom Pavlu Đurišiću, zatim Puniši Račiću, a sada sa Ratkom Mladićem i tome neće biti kraja“, podsjetio je Vukadinović i naglasio da u ovoj i sličnim situacijama međunarodna zajednica mora da odigra veoma bitnu ulogu.

„Vidimo da su u BiH preduzete mjere od strane visokog predstavnika Valentina Incka da se ukloni tabla sa imenom Radovana Karadžića sa studentskog doma na Palama, a koliko juče izdao je naređenje predsjedniku Skupštine Republike Srpske da se poništi odluka o dodjeli plaketa i ordenja Biljani Plavšić, Momčilu Krajišniku i Radovanu Karadžiću koji su osuđeni ratni zločnici“, rekao je Vukadinović

Kako je kazao, očito je da u Crnoj Gori nemamo takvog faktora koji može da podstakne na suočavanje sa prošlošću kako bi „aveti prošlosti bile nešto daleko za crnogorsko društvo“. 

„Budući da podržava ovu vlast, koja ima kleronacionalnu idejnu dimenziju u svom djelovanju, međunarodna zajednica mora odlučno stati i narediti strukturama u lokalnim crnogorskim zajednicama da se ratni zločinci ne smiju veličati na taj način što će se po njima davati imena ulica, trgova ili objekata“, podvukao je naš sagovornik.

Predsjednik crnogorskog PEN centra Milenko Perović je u izjavi za Portal Analitika upozorio da ukoliko dođe do učvršćivanje četništva u Crnoj Gori inicijative poput one u Beranama pojaviće se u svakom dijelu zemlje.

„Crnogorski parlament je skoro većinskom voljom odbio da donese rezoluciju o osudi genocida u Srebrenici i na taj način je pokazao dvije stvari. Prije svega, da nije sposoban za elementarno razlikovanje dobra i zla a sa druge strane tom odlukom je dao podsticaj daljnjoj fašizaciji djelova crnogorskog društva. Na ohrabrivanje tih djelova crnogorskog društva za fašizam nije trebalo dugo čekati. I desilo se u Beranama ono što se desilo“, kazao je Perović

Međutim, dodaje on, što god da se desi s voljom beranskih četnika da proslave ubice i zločnice to je samo početak gledano sa stanovišta cjele Crne Gore. 

„Učvrsti li se četništvo na državnom nivou takve želje će nicati na svakoj strani i na svakoj tački Crne Gore, zato nikad nije bila potrebnija odlučnost crnogorskog antifašizma da se u korjenu sasječe svaka četnička intencija osobito glorifikacija četničkih genocida i zločina“, naglasio je predsjednik crnogorskog PEN centra.

Portal Analitika