Svijet

Indijski običaj: Gađanjem bojama proslavljaju dolazak proljeća

Izvor

Tradicionalno obilježavanje dolaska proljeća podrazumijeva protjerivanje mraka, sivila i loših sila koje su vladale u zimskim mjesecima, te se učesnici Holi festivala u to ime gađaju najrazličitijim bojama duginog spektra i tako najavljuju radost i živost novog godišnjeg doba.

Pored toga što jedni drugima u lice bacaju prah u raznim bojama, učesnici festivala se posipaju i laticama cvijeća, te prizor postaje zaista nevjerovatan, a slavljenje života se osjeća i vidi na svakom koraku.

Legenda kaže da je božanstvo Krišna jednog dana došao u selo kako bi posjetio svoju prijateljicu iz djetinjstva Radu, ali da je tokom svoje posjete sve vrijeme zadirkivao i nju i njene prijateljice, zbog čega su ga ostale žene iz sela najurile motkama.

Danas muškarci ženama pjevaju provokativne pjesme, imitirajući Krišnu i gađajući ih laticama cvijeća i bojama, dok ih žene ritualno jure naokolo sa motkama od bambusa, predstavljajući na taj način Radu i njene prijateljice.

Po istoj legendi Krišna je zadirkivao Radu jer je bio ljubomoran na nju, budući da je on božanstvo tamnih boja, dok je Rada bila šarena i samim tim puna života i radosti.

U opštoj jurnjavi i gađanju bojama učestvuju i djeca i mladi i stari, na taj način pokazujući ljubav i jednakost, a Indijci vjeruju da se božanstva tog dana spuštaju na zemlju kako bi i sami gledali ovaj spektakl.

(blic)

indija1-05-400
Portal Analitika