Svijet

Čile: Rudari uskoro na slobodi!

Izvor

Prema najgorem scenariju, tokom izvlačenja rudara na površinu moglo bi doći do urušavanja zemlje, zbog koje bi se kapsula za spasavanje rudara zaglavila negdje između površine i podzemne pećine u kojoj su rudari dva mjeseca čekali da budu spaseni. Ovakvo urušavanje u tunelu iskopanom kroz skoro pola milje debelu stijenu moglo bi čovjeka čije je spasavanje u toku da zarobi na mjestu sa kog ni najmoćnije bušilice ne bi bile u stanju da ga spasu.

Ukoliko kapsula za spasavanje ipak ne bi mogla da prođe kroz tunel, razervni plan je da se rudari kroz njega izvuku pomoću konopaca. Goldborn je u četvrtak izjavio da će odluka o ubacivanju metalne obloge biti zasnovana isključivo na tehničkim faktorima, nakon što zidovi tunela budu ispitani uz pomoć video kamere.

Pošto se bušilica probije do podzemnog skloništa rudara, inženjeri će sprovesti ispitivanja kako bi ustanovili da li je tunel dovoljno jak da izdrži ubacivanje čelične obloge. Ova ispitivanja bi mogla da potraju tri do četiri dana, a u slučaju donošenja odluke da se metalna obloga ne ubacuje spasavanje bi moglo da počne u utorak ili srijedu. Ako se čelična obloga bude ubacivala, spasavanje će biti odloženo za sedam do deset dana.

Prije nego što spasavanje počne, u kapsuli nazvanoj „Feniks" kroz tunel će se do zarobljenih rudara spustiti ljekar i glavni inženjer, a rudari će nakon toga sami odlučiti kojim redom će krenuti ka površini. 

Portal Analitika