Društvo

IJZ: Rezultati testiranja na koronavirus gotovi za dan

Rezultati ispitivanja na koronavirus dobijaju se istog dana kada se započne dijagnostička procedura, a uobičajeno za nekoliko sati, kazali su iz Instituta za javno zdravlje.

IJZ: Rezultati testiranja na koronavirus gotovi za dan Foto: Ilustracija
PobjedaIzvor

Kako su objasnili, kompletna dijagnostika trenutno se obavlja u laboratorijama Instituta za javno zdravlje za pacijente koji ispunjavaju definiciju sumnjivog slučaja, a u skladu sa nacionalnim Planom postupanja i protokolom za testiranje.

Prema podacima IJZ-a od 5. marta, u Crnoj Gori se pod zdravstveno-sanitarnim nadzorom zbog koronavirusa nalaze se 382 osobe, a od toga broja Institutu se javlja 267 osoba. Iz IJZ-a su kazali da su sve osobe dobrog opšteg stanja i da ne pokazuju simptome respiratornih infekcija.

Pojedine privatne laboratorije u Srbiji u svoju ponudu uvrstile su i testiranje na koronavirus, koje košta od 14.000 do 19.000 dinara, odnosno od oko 120 do 160 eura.

U našem Institutu za javno zdravlje nijesu upoznati sa tim da li se dijagnostika na koronavirus može obavljati u privatnim laboratorijama.

„Nsmo u saznanju niti smo u obavezi da vodimo evidenciju o tome da li se dijagnostika na novi koronavirus može obavljati u privatnim laboratorijama“, kazali su iz IJZ-u.

U svijetu je od novog koronavirusa zaraženo više od 100.000 ljudi, od kojih je umrlo više od 3.400, u više od 90 zemalja i teritorija.

Najviše žrtava je u zemlji u kojoj se pojavio koronavirus - Kini (3.044), sa najteže pogođenom pokrajnom Hubei. Pored Kine, najpogođenije zemlje koronavirusom su Južna Koreja, Iran, Italija i Francuska.

Raste broj oboljelih i u zemljama regiona. U Hrvatskoj je danas potvrđen još jedan slučaj zaraze koronavirusom, pa je broj oboljelih u toj zemlji porastao na 12, dok je u Sloveniji registrovan i osmi slučaj zaraze. U Republici Srpskoj tri osobe su zaražene koronavirusom. Situacija u Srbiji je nepromijenjena u odnosu na petak, kada je registrovan prvi slučaj zaraze u toj zemlji.

<<< U Hrvatskoj 12 oboljelih od koronavirusa, u Sloveniji zaražen ljekar <<<

Zdravstvena situacija u Crnoj Gori do danas je stabilna. U Ministarstvu zdravlja su kazali da je Crna Gora sprovela sve mjere prevencije u cilju sprečavanja unošenja i širenja koronavirusa. Međutim, s obzirom na situaciju u regionu, uprkos svim mjerama koje se sprovode, vjerovatnoća importacije virusa se povećava.

Sekretar Ministarstva zdravlja Nikola Antović kazao je da je zdravstveni sistem preduzeo sve mjere u cilju zaštite zdravlja kako građana Crne Gore, tako i stranih državljana koji borave u našoj državi.

Ipak, bez obzira na širenje virusa, kako je juče saopšteno na konsultativnom sastanku čelnika Ministarstva održivog razvoja i turizma i Nacionalne turističke organizacije sa predstavnicima većih crnogorskih hotelijera i turističkih agencija, nema ograničenja kada je u pitanju dolazak putnika u Crnu Goru i turistička putovanja u zemlji odvijaju se nesmetano.

U Institutu za javno zdravlje apeluju na sve osobe koje dođu iz područja pogođenih virusom, da se na graničnom prelazu prijave policiji radi daljeg postupka oko sprovođenja zdravstveno-sanitarnog nadzora.

Ministarstvo zdravlja Crne Gore i Svjetska zdravstvena organizacija realizovali su i video koji može pomoći u prevenciji i zaštiti od novog koronavirusa.

<<< Kako se ponašati u slučaju pojave koronavirusa u Crnoj Gori (VIDEO) <<<

Mjere predostrožnosti

Iz Instituta za javno zdravlje naveli su i neke mjere predostrožnosti koje ljudi mogu preduzeti kako bi izbjegli infekciju, a jedna od njih je da često perete ruke pomoću sapuna i vode ili ih protrljajte sredstvom na bazi alkohola.

„Kada kašljete ili kijate pokrijte usta i nos maramicom ili savijenim laktom. Izbjegavajte bliski kontakt sa svima koji imaju simptome prehlade ili gripa, a posjetite ljekara ako imate visoku temperaturu, kašalj ili mislite da teško dišete. Ne planirajte putovanje u pogođena područja“, naglasili su iz Instituta.

Upotreba medicinske maske savjetuje se, kako su dodali, ako imate respiratorne simptome (kašljanje ili kijanje) i to kako biste zaštitili druge.

Portal Analitika