U Sjevernoj Makedoniji je kao jedna od zaštitinih mjera uvedeno obavezno nošenje maski, a Institut za javno zdravlje Crne Gore ide ka tom pravcu, potvrdio je na današnjoj pres-konferenciji Dr Senad Begić, pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje.
''Nošenje maski, ne samo maski nego prekrivača preko usta i nosa u bilo kojoj formi se razmatra i u tom pravcu će ići IJZ sa svojim preporukama. Više je razlgoa za to. Preporuke su bile takve da maske od pamuka ne pružaju adekvatnu zaštitu za osobu koja je nosi. Ali, kvantum dokaza koji su prikupljeni pokazuju da takve maske pružaju bolju masku za okolinu. Što znači da osoba koja nosi bilo kakvu masku ima manju mogućnost da kontaminira okolinu i zarazi bilo koga oko sebe. Prekrivanje usta i nosa, bilo kojom vrstom marame, maske, je sljedeći korak ka kojem ćemo razmišljati. Naravno tu je i korak Vlade koja će omogućiti bolju dostupnost hirurških maski i s obzirom na nabavku opreme i dešavanja na tržištu i hirurške maske i drugi vidovi respiratorne zaštite biće sve dostupniji'', kazao je Begić.
Odgovarajući na dalja pitanja Begić je pojasnio da PCR testiranja nisu namijenjena za mase, te da u Crnoj Gori ne postoji potreba za masovnim testiranjem.
''Pitanje je šta bi smo dobili sa tim. Po masovnim testiranjem podrazumijevamo testiranje pola ili čitave populacije, to nije niti bolje niti opravdano. Mi testiramo široko, sa svim indikacijama i stopa testiranja je najveća u regionu. Šta posle testiranja. Kontakt sa pozitivnom osobom automatski podrazumijeva samoizolaciju. One sredine kod kojih to nije bilo izvodljivo su sporovdile masovna testiranja da bi znali koga da stave u samoizolaciju. Mi smo poprilično restriktivni i samim tim nema potrebe za masovnim testiranjem velikog broja populacije'', kazao je Begić.
Begić se, odgovarajući na dalja pitanja, osvrnuo na jučerašnji slučaj obolijevanja od koronavirusa u isnstitucionalnom karantinu i kazao da je to najbolji dokaz koliko je ovaj virus nezgodan protivnik.
''Jučerašnji slučaj je samo dokaz da su institucionalni karantini urodili plodom. Gospodin koji je testiran pozitivno na koronavirus se nalazio u trinaestom danu povratka iz inostranstva i bio je spreman za premještanje iz institucionalnog u kućni karantin odnosno samoizolaciju. Ovo je još jedan dokaz da je virus jako nezgodan protivnik. Teoretski period inkubacije je 14 dana, prosjek je 5-6 dana, tako da smo mi oboljelog uhvatili u zadnjem danu inkubacije i ne mogu da zamislim šta bi se desilo da je on pušten'', poručio je Begić.