Politika

Igmanska inicijativa: Zajedničko djelovanje svih snaga za očuvanje evropske Crne Gore

Na konstitutivnoj sjednici novog saziva Savjeta Inicijative za regionalnu saradnju, kojom je predsjedavao predsjednik Branko Lukovac, razmotren je programa rada za 2021.godinu te konstatovano da Igmanska inicijativam treba da nastavi sa svojim aktivnostima i tako doprinosi miru, stabilnosti i saradnji među državama regiona.

Igmanska inicijativa: Zajedničko djelovanje svih snaga za očuvanje evropske Crne Gore Foto: Foto: Screenshot/RTCG
Portal AnalitikaIzvor


Savjet je razmotrio Program rada za 2021. godinu i u vezi sa tim, zadatke utvrdjene Deklaracijom o programskim aktivnostima Igmanske inicijative, koja kao asocijacija slobodnih građana i udruženja, već više od 20 godina djeluje u državama tzv. Dejtonskog četvorougla (BiH, Crna Gora, Hrvatska i Srbija). 

Savjet je zaključio da Igmanska inicjativa, koja je bila važan činilac prevladavanja teških posljedica sukoba iz 90-tih godina prošlog vijeka, uspostave i građenja novih odnosa i saradnje među državama, treba da nastavi sa svojim aktivnostima i tako doprinosi politikama mira, stabilnosti i saradnje medju državama regiona. Tim prije što je došlo do promjene politika unutar pojedinih država koje su dovele do pogoršanja odnosa u regionu, što zahtijeva novo angažovanje Igmanske inicijative kao najveće regionalne organizacije civilnog drustva posvećene pomirenju i saranji u regionu.

Članovi Savjeta posebno su apostrofirali značaj saradnje sa svim relevantnim činiocima, prije svega sa Evropskom unijom i SAD, kao i sa susjednim državama i drugim asocijacijama, udruženjima i pojedicima koji aktivno djeluju na riješavanju postojećih problema regiona čime daju značajan doprinos napredovanju ovih država prema evropskim integracijama.

Kao najteži problem regiona na Savjetu je izdvojena Bosna i Hercegovina, gdje ni poslije četvrt vijeka od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, kojim je zaustavljen rat, nije stvorena funkcionalna država koja će voditi izgradnji jedinstvene, napredne, demokratske, pravne države ravnopravnih gradjana i koja će uspješnije napredovati prema evropskim integracijama. Savjet je podržao raniju inicijatvu kopredsjednika Igmanske inicijative da se uz angažovanje i podršku Evropske unije, SAD i drzava Dejtonskog sporazuma, dogovori novo rjesenje za BiH kao bi se ista uspostavila kao jedinstvena i funkcionalna država ravnopravnih gradjana. 

Predloženo je da se međunarodna konferencija na ovu temu održi u Sarajevu (BiH), što je moguće ranije, te da u tom cilju Igmanska inicijativa ostvari neophodne kontakte i dogovore sa ključnim medjunarodnim partnerima.

Kada je u pitanju Crna Gora, Savjet je zaključio da i ako je u vremenu od referenduma o nezavisnosti 21. maja 2006. godine značajno unaprijedila odnose sa svim susjedima i stekla priznanje kao važan činilac koji doprinosi regionalnom miru, stabilnosti i saradnji, evidentno je da je, posebno u vremenu od nekoliko poslednjih godina, došlo do neprimjerenog i vidnog pritisaka i miješanja u njene unutrašnje odnose pojedinih inostranih, a posebno kleronacionalističkih centara moći. Namjera da se degradira državna samostalnost i evropska orijentacija i da Crna Gora postane dio hegemonistickih aspiracija i politika može, uprkos negativnim iskustvima 90-tih godina prošlog vijeka, dovesti do razaranja crnogorskog građanskog, multinacinalnog i evropskog profila društva.

Stoga, Savjet Inicijative za regionalnu saradnju se zalaže za okupljanje, saradnju i zajedničko djelovanje svih snaga koje su posvećene napretku demokratske, gradjanske, sekularne, višenacionalne, multikonfesionalne, pravno uređene, evropske Crne Gore i očuvanju vrijednosti oličenog u referendumskoj odluci 21 maja 2006 godine, kako bi se odlučno suzbile antievropske i desničarske politike i snage u Crnoj Gori i u regionu.

U tom pogledu Savjet je dao podršku i smjernice Inicijativi za regionalnu saradnju kako da ubuduće usmjeri svoje aktivnosti i djelovanje, kako bi se ostvarili temeljni principi i zalaganja Igmanske inicijative sadržani u Deklaracijom o programskim akcivnostima Igmanske inicijative usvojenoj 30.09.2020. godine u Podgorici od strane kopredsjednika Inicijative četiri države regiona.

Portal Analitika