Dok mi raspravljamo, na Cetinju je jedna grupa ponovo krenula da upadne u Cetinjski manastir. Ta grupa je bila mala i nije završila svoj posao. Ovo se dešava u kontinuiranom periodu, što daje pretpostavku da se radi o koordinisanom pristupu – rekao je juče tokom premijerskog sata u crnogorskom parlamentu premijer Zdravko Krivokapić.
On je to kazao odgovarajući na pitanje Moma Koprivice (Demokrate), koji je pitao zašto dolazi do napada na vjerske objekte i do kakvih posljedica to dovodi.
Pop pocijepao zahtjev građana
Na tu izjavu premijera juče je reagovala Cetinjanka Hajdana Huter. Ona je Pobjedi kazala da je ponašanje premijera šokantno.
''Da li on nama crta mete ili želi da izazove neke nemire, ja ne znam. Mi smo šokirani takvom njegovom izjavom. Nijesmo sigurni da li je to „njegovo“ ili je on instrument Srpske pravoslavne crkve, kao što je bio i nekoliko puta dosad'' kazala je Huter Pobjedi.
Huter je ispričala Pobjedi da su ona i Vido Jovanović juče bili u Cetinjskom manastiru i da je nosila zahtjev da im se kao građanima daju na uvid dokumenta koja je Mitropolija uputila Upravi za zaštitu kulturnih dobara. Građani Cetinja su proše sedmice ispred Manastira protestovali zbog toga što se bez odobrenja Uprave vršila rekonstrukcija sanitarnih čvorova. Nakon izlaska na teren, inspekcija je obustavila radove.
Huter je kazala da su ona i Jovanović prvo bili u Manastiru, „odakle su ih korektno i mirno uputili na Mitropoliju“.
''Na vratima Mitropolije nas je ljubazno dočekao čovjek i dobili smo dozvolu da uđemo. Tada su počela da izlaze sveštena lica, negodovali su zbog snimanja. Prestali smo da snimamo, a onda su počele uvrede i čulo se „mrš“,rekla je Huter.
Dodaje da je tamo bilo više policajaca koji mogu da posvjedoče, ali i da, iako nemaju sve snimljeno, imaju dosta video materijala.
Huter je kazala da se na snimcima vidi i da ona drži papir u rukama dok ulazi u Mitropoliju, kako se otvaraju vrata i ona i Jovanović ulaze i pristojno čekaju.
''Vidi se i da kažem da smo došli da razgovaramo sa upraviteljem Manastira, sve vrijeme u rukama držim papir koji želim da predam. Na moju molbu da uzmu papir i pogledaju o čemu se radi, jedan od popova ga je uzeo i iscijepao ga'' istakla je Huter.
Ona je kazala i da je jedan od sveštenika počeo da ih kune i vrijeđa i nju lično, nazivajući je „manitom ženom“ i da će je stići kletve.
Ipak, nema koordinisanih akcija
Premijer Krivokapić je juče, nakon prvobitne pretpostavke „da se radi o koordinisanom pristupu“ malo kasnije, odgovarajući na pitanje poslanika Koprivice, ipak kazao da Uprava policije ne raspolaže saznanjima da je riječ o koordiniranim aktivnostima koje imaju cilj dalju polarizaciju društva i podrivanje bezbjednosti.
''Analizirajući registrovane slučajeve, zaključuje se da je riječ o aktima pojedinaca, odnosno manjih grupa koje nezadovoljstvo ispoljavaju različitim oblicima nasilja'' kazao je Krivokapić.
Na premijerskom satu je Koprivica juče konstatovao da je crnogorska javnost svjedok napada na vjerske objekte, počev od septembarskog nasrtaja na džamiju u Pljevljima, pa do najnovijeg napada na Cetinjski manastir i sveštenike u njemu.
''Da li su ove akcije dirigovane iz centara kojima je cilj da Crnu Goru drže kao duboko podijeljeno i polarizovano društvo ili se radi i o drugim motivima usmjerenim na podrivanje bezbjednosti i stabilnosti u Cmoj Gori ''pitao je Koprivica.
Krivokapić je odgovorio da Uprava policije u kontinuitetu preduzima aktivnosti na identifikaciji svih bezbjednosnih rizika koji mogu uticati na održavanje stabilnosti i bezbjednosnog ambijenta.
Istakao je da će UP u narednom periodu analizirati sve bezbjednosno interesantne osobe na osnovu kojih će planirati preventivne aktivnosti.
''Situacija po ovom pitanju je stabilna i pod kontrolom'' kazao je premijer.
Sumnja u devastaciju
Huter je istakla da sumnja kako ima osnova za sumnju u devastaciju Cetinjskog manastira. Istakla je da kao zabrinuta i odgovorna građanka samo želi garanciju države da se prilkom intervencija na spomeniku kulture poštuje zakon.
''U kontejneru preko puta Manastira izbijale su pločice i paketi i tačno se vidi da je rađena keramika. Neko kaže da je u tom dijelu gdje su stopirani radovi, neko da nije. Mi smo samo zabrinuti građani koji će istog momenta kad država kaže da je sve pod kontrolom i kada nam daju dokumenta da se sve radi u skladu sa zakonom zahvaliti se i odustati od bilo kakve potrage i interesovanja'' istakla je Huter.
Protesti
Građani su prošle sedmice protestovali ispred Cetinjskog manastira zbog radova na toaletima, kada su zahtijevali od nadležnih da saopšte da li postoji dozvola za izvođenje radova u Manastiru koji je dio crnogorske kulturne baštine. Inspekcija je obišla teren i obustavila renoviranje sanitarnog čvora koji je napravljen prije 40 godina.
''Radovi na toaletima u Cetinjskom manastiru zaustavljeni su do ispunjenja obaveza propisanih Zakonom o zaštiti kulturnih dobara'' saopšteno je tada iz Uprave za inspekcijske poslove.
Inspekcija za kulturna dobra nakon protesta građana izvršila je nadzor u Cetinjskom manastiru zbog renoviranja sanitarnog čvora koji je napravljen prije 40 godina.
Predstavnici Mitropolije su kazali da nijesu bili upoznati sa tim da je bilo potrebno da se obrate Upravi za zaštitu kulturnih dobara radi redovnog održavanja sanitarnog čvora.
Inspekcija je naložila Mitropoliji, odnosno Cetinjskom manastiru, da podnese zahtjev za izdavanje konzervatorskih uslova Upravi za zaštitu kulturnih dobara i da o tome u roku od tri dana obavijesti nadležnu inspekciju.
Građanski protesti i zahtjevi da se ne vrše nikakve rekonstrukcije bez odobrenja Uprave za zaštitu kulturnih dobara nijesu naišli na odobravanje u redovima Demokratskog fronta. Poslanica DF Jelena Božović je u Skupštini građane koji su protestovali ispred Cetinjskog manastira nazvala ,,huliganima“.
''Ona je kazala da ova dešavanja uznemiravaju veliki dio crnogorske javnosti, prije svega vjernike SPC-a'' rekla je ona prošle sedmice u crnogorskom parlamentu.
''S obzirom na to da je u proteklom periodu obezbjeđivala svakakve slučajeve kojima ta zaštita nije bila ni potrebna, mislim da je potrebno da policija hitno reaguje da se ne bi dešavalo da se organizuju neke drugačije, paravojne jedinice koje će da stanu u odbranu SPC kao što smo to radili u prethodnom periodu'' poručila je tada Božović.