Iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija Hrvatske, između ostalog, poručili su kako ta odluka može imati posljedice na buduće odnose dvije države, te da takve odluke nijesu pravi put za evropsku perspektivu Crne Gore, koja je do prije samo godinu djelovala kao neupitna.
“Krajnje je neprihvatljivo da se javni objekat naziva po imenu čuvara zloglasnog logora Morinj 1991. godine. Takva odluka nije u duhu dobrosusjedskih odnosa koje gradimo s Crnom Gorom te će zasigurno imati posljedice na naše buduće odnose”, navedeno je u saopštenju tog ministarstva.
Oni su izrazili nadu da će nove crnogorske vlasti ipak “shvatiti da takve odluke nisu pravi put za evropsku perspektivu Crne Gore, koja se do prije samo godinu dana činila neupitnom”.
Zoran Gopčević bio je jedan od najboljih crnogorskih vaterpolista svih vremena. Na Olimpijskim igrama u Moskvi 1980. osvojio je srebrnu medalju, a ima i evropsko srebro i svjetsku bronzu.
Međutim, kako navodi Hina, tokom devedesetih bio je komandir straže u logoru Morinj, sabirnom centru uglavnom civila i malog broja hrvatskih vojnika iz dubrovačke regije.
I Hrvatsko nacionalno vijeće Crne Gore usprotivilo se da kotorski bazen nosi ime Zorana Gopčevića.
“Zoran Gopčević, sportista, trener i sportski radnik, ima briljantan životopis i sigurni smo da niko iz Boke ne može imati drugačiji stav po ovom pitanju. Razlog reakcije Hrvatskog nacionalnog veća Crne Gore nije vezan za Gopčevićevu sportsku karijeru, već za njegov angažman kao komandira straže u logoru Morinj 1991. godine”, saopšteno je iz Hrvatskog nacionalnog vijeća krajem jula.
Oni su istakli i da je više logoraša u svojim ispovijestima apostrofiralo Gopčevićevo ime u negativnom kontekstu.
Takođe, poslali su i protestno pismo ministarki prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesni Bratić, te predsjedniku Opštine Kotor Vladimiru Jokiću. Ranije su i kotorski odbornici dobili njihovo pismo, u kojem su apelovali "da još jednom provjere činjenice i ne kompromituju institucije koje predstavljaju pred domaćom i svjetskom javnošću,koja bi donošenjem ovakve eventualne odluke svakako bila još jednom zgrožena kao i 1991.".
Kako podsjeća zagrebački "Jutarnji list", zatvoreni bazen do sada je nosio ime antifašiste Nikše Bućina, koji je poginuo 1944. godine u borbi protiv četnika.
Podsjetimo, kotorski parlament juče je donio odluku o novom nazivu zatvorenog bazena u tom gradu.