Naime, u tom gradu je krajem prošle godine trebalo da počne sa radom pogon za proizvodnju sira, finansiran novcem evropskih fondova i opšine, ali projekat još nije realizovan.
U Gračacu nisu jedini koji su se ogriješili o pravila o transparentnosti i namjenskog korištenja sredstava, zbog čega moraju da vratite novac. Naime, u budžet EU hrvatski korisnici moraju da vrate čak 818.383 eura. Uz to, dva slučaja nepravilnosti su završila u Državnom tužilaštvu zbog sumnje u prevaru: u jednom slučaju je podignuta optužnica, a u drugom se obavljaju predistražne radnje. Zagrebački list saznaje da je riječ o korištenju novca iz poljoprivrednog fonda SAPARD.
Nepravilnosti u projektima kontroliše nezavisna Kancelarija za suzbijanje nepravilnosti i prevara hrvatskog Ministarstva finansija koji kaže da od kada je Hrvatska preuzela upravljanje pretpristupnim programima pomoći EU do danas 47 slučajeva nepravilnosti u pretpristupnim programima pomoći EU. Najčešće povrede su kršenje pravila za sprovođenje tendera za javnu nabavu, nedovršavanje aktivnosti, neispunjavanje svrhe ugovora i pogrešno prikazivanje podataka, kažu u Kancelariji. Posljedice i kazne zavise od vrste nepravilnosti i faze projektnog ciklusa. Najčešće se raskida ugovor, ponavi tender, obustavi plaćanje ili se iznos nepravilnosti umanjuje završnim plaćanjem po ugovoru. Kad je završno plaćanje već obavljeno, traži se povrat novca. Ako postoji sumnja za prevaru, slučajevi se prosljeđuju Državnom tužilaštvu.
Pomenuta komisija šalje izvještaje o nepravilnostima Evropskoj kancelarij za borbu protiv korupcije (OLAF). U njihovim zbirnim izvještajima stoji kako je u Hrvatskoj u programu za ulaganja u velike infrastrukturne projekte u saobraćaju i zaštitu životne sredine (ISPA) finansijski učinak nepravilnosti milijun i 350 hiljada eura, ali nije bilo potrebno vraćati novac. U poljoprivrednom fondu SAPARD vrijednost nepravilnosti je 933.000 eura, od čega treba vratiti 447.000. U programu PHARE, za jačanje državnih institucija, nepravilnosti dosežu 2.350.000 eura, a biće vraćeno malo više od 100.000 eura, zaključuje Večernji list.