Crna hronika

ANALIZA: Kako je bilo moguće da Mladen Bulatović unese ručnu bombu u zgradu Osnovnog suda u Podgorici

Hronika najavljene nesreće

Da je bombaš samoubica koračao holom Osnovnog suda samo koji metar više, posljedice bi bile tragičnije: u holu Osnovnog suda svakodnevno boravi veliki broj građana koji rješavaju administrativne poslove na šalterima u prizemlju

Hronika najavljene nesreće Foto: Portal Analitika
PobjedaIzvor

Četrdesetogodišnji Podgoričanin Mladen Bulatović, koji je smrtno stradao kada je u holu Osnovnog suda u Podgorici aktivirao ručnu ofanzivnu bombu M-75 i povrijedio devet građana mogao je da proizvede još veću tragediju jer najveći sud u državi, gdje se nalaze i kancelarije Osnovnog državnog tužilaštva i Suda za prekršaje nije adekvatno obezbijeđen.

Osim glavnog, na koji je Bulatović ušao, postoje još dva ulaza, a zgradu obezbjeđiuju dva do tri policajca.

Za sada se ne zna sa sigurnošću što je bio motiv Bulatovića, čovjeka sa pozamašnim policijskim dosjeom, da dođe u sud i aktivira bombu. Potvrđeno je da je Bulatović aktivirao eksplozivnu napravu prije nego je pristupio kontroli policijskih službenika, koji inače ne pretresaju stranke. U zgradi se uobičajeno nalaze dva do tri policajca.

UPOZORENJE BRĐANINA

Direktor Uprave policije Zoran Brđanin, gostujući u Dnevniku RTCG, kazao je da je policija dovedena u situaciju da već nekoliko godina obezbjeđuje ili stvara uslove za bezbjedan rad u sudnicama, iako za to ne postoje zakonski uslovi jer po Zakonu o tužilaštvu i Zakonu o sudovima predviđeno je da tužilačke i sudske institucije obezbjeđuju posebne zaštitarske agencije.

"Kad se dese ovakvi događaji bezbjednost građana je ugrožena i definitivno nastupa posljedica. Međutim, mi moramo znati da je ovo život, stvari i pojave koje je nemoguće apsolutno spriječiti. One su se desile, nažalost, desiće se ponovo. Na nama je da to pokušamo spriječiti", upozorio je Brđanin.

Prema informacijama Pobjede, još 2014. godine, nakon širih konsultacija svih organa vlasti, bio je dogovoren tranzicioni period od godine, kada je trebalo da se institucije pravosuđa, kao posebne grane vlasti, obezbijede uz angažovanje zaštitarskih kompanija i tehničko opremanje za nadzor. Za osam godina ništa nije preduzeto da bi se bezbjednost ljudi i objekata podigla na zadovoljavajući nivo.

NAMJERA

Iz Osnovnog suda su istakli da Bulatović nije imao zakazano suđenje, niti je bio pozvan da pristupi u ovu instituciju.

"Eksplozivna naprava je aktivirana u holu suda na prizemlju gdje se nalaze šalteri za rad sa strankama, pisarnice, a u prisustvu velikog broja zaposlenih i građana", navodi se u saopštenju.

Dodaju da se radi o licu koje je pred ovim sudom pravosnažno osuđeno za krivično djelo nedavanje izdržavanja (alimentacija), kaznom rada u javnom interesu u junu 2022. godine, dok je predmet formiran za sprovođenje te kazne upućen Ministarstvu pravde u čijoj je nadležnosti u decembru 2022. godine.

Da je bombaš samoubica koračao samo koji metar više, posljedice bi bile tragičnije: u holu Osnovnog suda svakodnevno boravi veliki broj građana koji rješavaju administrativne poslove na šalterima u prizemlju

U zgradu Osnovnog suda stranke u postupku i branioci ulaze bez pretresa. Skener, odnosno detektor za metal ne radi duže od tri godine, o čemu je samo dva dana ranije na konferenciji za novinare govorila predsjednica Osnovnog suda Željka Jovović.

Prema informacijama Pobjede, detektor, koji je postavljen 2005. godine praktično nikada nije bio u funkciji.

"Moglo je biti mnogo gore. Treba obezbijediti da zgrade sudova budu bezbjedne", kazala je Jovović ispred Kliničkog centra gdje je bila u posjeti povrijeđenima.

Uviđaj je trajao nekoliko sati, ali ni nakon toga tužiteljka Snežana Šišević nije mogla da saopšti motiv.

"Mogu vam reći da je upravo završen uviđaj. Uviđaj sam obavila zajedno sa pripadnicima Forenzičkog centra iz Danilovgrada, kao i službenicima Odjeljenja Podgorica", kazala je Šišević za TVCG i dodala da rade na utvrđivanju motiva ovog događaja.

ODGOVORNOST SUDSKE VLASTI

Iako su u prvim reakcijama nakon tragičnog dešavanja u Osnovnom sudu u Podgorici mnoogi uprali prstom u policiju, zakoni o tužilaštvu i sudovima jasno napominju da obezbjeđenje ne obavljaju službenici Uprave policije.

Tako u članu 68, stav 1, Zakona o sudovima piše da poslove obezbjeđenja lica, imovine i objekata sudova, uključujući i ,,održavanje reda, sprečavanje unošenja hladnog i vatrenog oružja, eksplozivnih naprava i drugih opasnih stvari ili materija, kao i uništenja ili otuđenja imovine“ obavljaju posebne kompanije, koje nemaju veze sa Ministarstvom unutrašnjih poslova.

Poslove iz stava 1 ovog člana vrše zaposleni u sudu na poslovima obezbjeđenja ili pravna lica ovlašćena za obavljanje poslova zaštite i obezbjeđenja.

Identično je rješenje i u Zakonu o tužilaštvima Crne Gore.

Zato se, umjesto upiranja prstom u crnogorsku policiju, osnovano može postaviti pitanje što je radila sudska vlast, odnosno Sudski savjet, svih ovih godina da zaštiti građane, ali i zapošljene u institucijama pravosuđa.

Portal Analitika