Litvanci ipak jači

Pad nakon odličnog prvog poluvremena: Crna Gora poražena u Kaunasu

Košarkaši Crne Gore poraženi su od Litvanije u Kaunasu rezultatom 90:73 (22:21, 17:15, 32:15, 19:22), u drugom kolu završne faze kvalifikacija za Mundobasket. Naši reprezentativci odigrali su odlično tokom uvodna dva kvartala, ali je u trećem uslijedio pad, koji nas je i koštao poraza.

Pad nakon odličnog prvog poluvremena: Crna Gora poražena u Kaunasu Foto: FIBA

Uprkos porazu, naša selekcija i dalje sve drži u svojim rukama uoči nastavka kvalifikacija, koji slijedi u novembru.

Gledali smo večeras meč sa dva potpuno različita poluvremena. U prvom je naša reprezentacija odlično parirala suparniku, no u nastavku je uslijedio potpuni pad u igri izabranika Boška Radovića.

Litvance je do pobjede predvodio Marijus Grigonis sa 16 poena, a po jedan manje dodali su Kuzminskas i Sabonis. U našoj reprezentaciji, Kendrik Peri postigao je 21 poen. Nemanja Radović dao je 14, a Marko Simonović i Bojan Dubljević po 13 poena.

Odlično su se držali naši igrači u prvoj četvrtini, a na samom startu vidjeli smo poene Dubljevića i ‘trojku’ Simonovića kojom smo stigli do poravnanja (6:6). Litvanci su pred kraj kvartala izašli na ‘plus četiri’ (20:16), no vratila se naša selekcija, najprije košem Mihailovića, a potom i Kendrika Perija.

Fantastično je Crna Gora počela drugu četvrtinu. Serijom 5:0 stekli smo lijepu prednost (22:27), a u tim momentima naročito zapažen bio je Nemanja Radović. Na 'plus pet' su izabranici Boška Radovića bili i sredinom četvrtine, da bi nakon toga domaći polako sustizali zaostatak i, tri minuta uoči završetka perioda, stigli do poravnanja - 32:32. U samom finišu prvog poluvremena, Litvanci su 'trojkom' Brazdeikisa stigli do tri poena prednosti (39:36), čime je i okončan drugi kvartal.

Do tada, najzapaženiji u redovima domaće ekipe očekivano je bio Domantas Sabonis sa 10 poena, dok je u našim redovima najefikasniji bio Peri sa 13.

Loše je ušla naša reprezentacija u treću četvrtinu, pa su domaći serijom 8:0 ubrzo imali najveću dotadašnju prednost na utakmici (49:40). Pad crnogorskih košarkaša je potrajao, a Litvanci su to iskusno iskoristili, pa su na kraju treće četvrtine imali čak 20 poena prednosti - 71:51. Pritom, domaći su samo u tom periodu igre postigli čak 32 poena.

U završnoj četvrtini uslijedila je reakcija crnogorskih košarkaša, ali samo na kratko. Litvanci su uspjeli mirno da privedu meč kraju i slave uz 17 poena razlike.

Prvo kolo: Crna Gora – BiH 88:69, Mađarska – Litvanija 78:88, Francuska – Češka 95:60. Drugo kolo: Litvanija – Crna Gora 90:73, Češka – Mađarska 79:82, BiH – Francuska 96:90.