Oni očekuju djelotvorno procesuiranje svih odgovornih u skladu s postojećim propisima, ali i sistemsku reakciju države na društvenu klimu u kojoj su, kako su kazali, novinari sve češće na udaru.
“Samo u posljednjih 10 dana desila su se najmanje tri incidenta na štetu novinara, dok je u prvoj polovini ove godine zabilježeno 14 slučajeva verbalnih i fizičkih napada, prijetnji, uvreda i omalovažavanja novinara i medijskih radnika, najčešće dok su obavljali uobičajene radne zadatke. Pojačane tenzije u društvu i nova protestna okupljanja znatno povećavaju rizik da će takvih slučajeva biti još više”, navode iz HRA.
Oni apeluju na sve političke aktere da promovišu demokratsku kulturu u kojoj nema mjesta verbalnom i fizičkom nasilju prema novinarima i ostalima koji se ne doživljavaju kao istomišljenici.
“Pozivamo sve političke aktere na usvajanje izmjena Krivičnog zakonika u cilju jače krivičnopravne zaštite novinara, u skladu s predlogom 9 NVO koji je poslanik Marko Milačić procesuirao u Skupštini”, zaključili su u saopštenju.