Društvo

HRA: Hitno obezbijediti smještaj za one kojima je neophodan

Izvor

U pismu koje je HRA poslala ministru rada i socijalnog staranja, Predragu Boškoviću, navodi se da su mu se 6. decembra već obratili apelom za osposobljavanje skloništa za zbrinjavanje beskućnika, preduzimanje dugoročnih mjera za obezbjeđenje održivosti skloništa i donošenje strategije za sprječavanje stvaranja novih beskućnika prinudnim iseljavanjem.

Iz te nevladine organizacije (NVO) su podsjetili da je sve to u skladu sa obavezama države na osnovu Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima.

„Očekujući Vaš odgovor, ponovo molimo da se hitno obezbijedi sklonište za ljude u Crnoj Gori koji su trenutno bez krova nad glavom, ili za koje se može smatrati da ne žive u minimalno podnošljivim uslovima“, kaže se u pismu.

Iz HRA su posebno ukazali na tri, kako su naveli, akutne situacije - zbrinjavanje porodice Ajkunić, iseljenje porodice Sejdović i potrebe skloništa za beskućnike.

Kako navode, podgorički Centar za socijalni rad obavijestio ih je da nije u mogućnosti da obezbijedi smještaj porodici Bekima Ajkunića koji sa djecom, od kojih je jedno teško bolesno, živi u izuzetno lošim uslovima, jer „ne raspolažu stambenim objektima.”

U HRA smatraju da je neophodno da država u tako očiglednim slučajevima prijeke socijalne potrebe, obezbijedi nužni smještaj, pogotovo za porodice sa djecom.

„Molimo vas da imate u vidu da smo obezbjedili da Ajkunići tri dana prespavaju u toplom, ali da je neophodno da država za njih obezbijedi trajnije rješenje. Molimo Vas da se urgentno založite za zbrinjavanje porodice Behima Ajkunića“, kaže se u pismu Boškoviću.

HRA navodi i da je podgorička Komunalna policija odgodila sprovođenje rješenja o prinudnom iseljenju porodice Sejdović, koje je bilo zakazano za sjutra.

„Tako Sejdovići, na sreću do daljnjeg, sa jednomjesečnom bebom, neće postati beskućnici“, dodali su iz te NVO.

Prema njihovim riječima, primjer te porodice pokazuje da je neophodno propisati obavezu da se prije donošenja odluke o prinudnom iseljavanju ili uklanjanju objekata provjeri da li njihovi stanari mogu da obezbijede drugi krov nad glavom, i da im se, u slučaju da ne mogu, obezbijedi drugi nužni smještaj.

„Što se tiče broja beskućnika u Crnoj Gori, i konkretno u Podgorici, danas smo dobili informaciju iz narodne kuhinje SPC da trenutno bar šest osoba živi u željezničkim vagonima. Apelujemo na Vas da ne oklijevate sa osnivanjem skloništa, da se u međuvremenu među beskućnicima ne bi desile nove žrtve“, kaže se u pismu.

Iz HRA napominju da „napori da se beskućnici prebroje i evidentiraju ne smiju biti izgovor za odlaganje akcije za njihovo zbrinjavanje u zimskom periodu“. (Mina)

Portal Analitika