Društvo

Specijalno državno tužilaštvo formiralo predmet u slučaju krijumčarenja divlje mačke, uporedo se radi na zbrinjavanju životinje

Holandija prva stanica lavića na putu do Afrike

Zbog krijumčarenja mladunčeta lava koji je nedavno pronađen u Budvi Specijalno državno tužilaštvo je po prijavi Agencije za zaštitu životne sredine formiralo predmet protiv nepoznatih lica. Kako se navodi, postoje osnovi sumnje da je djelo počinilo više osoba, a da je vrijednost ove egzotične životinje 200.000 eura.

Holandija prva stanica lavića na putu do Afrike Foto: Portal Analitika
PobjedaIzvor

– Tužilaštvo će u postupku izviđaja prije svega cijeniti da li se u konkretnom slučaju radi o krivičnom djelu koje je iz stvarne nadležnosti ovog tužilaštva. Ukoliko se zaključi da se radi o krivičnom djelu koje nije u nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva, spisi predmeta će se dostaviti nadležnom tužilaštvu na dalji postupak i odluku – precizirano je iz SDT-a za Pobjedu.

Red poteza

Kako smo nezvanično saznali iz više izvora, mladunče lava koje trenutno boravi u azilu za pse na Koniku, biće prebačeno u Holandiju, gdje organizacija Four Paws ima svoja prihvatilišta.

Ta zemlja je, zapravo, samo jedna od stanica koje će ova divlja mačka proći na putu do socijalizacije, kako bi mogla da bude prebačena u Južnu Afriku, gdje je prvobitno i bio plan da bude smještena.

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić za Pobjedu nije zvanično juče potvrdio ovu informaciju, ali je rekao da je od zapošljenih koji se bave ovim pitanjem dobio informaciju da „sve teče planiranim tokom“.

– Naši eksperti rade na tom slučaju, sve se završava planiranom dinamikom, država Crna Gora radi sve što je do nje i očekujemo uskoro detaljnije informacije po tom pitanju – naveo je Gazdić.

Mladunče lava koje se krajem januara izgubilo u selima iznad Budve, pronađeno je 13. februara nakon višednevne potrage u okolini tog primorskog grada, a ova prilično neobična situacija otvorila je brojna pitanja koja se odnose na krijumčarenje životinja.

Nelegalan uvoz životinja u Crnoj Gori veliki je problem. Jasno je da nadležni fokus moraju da prebace i na ovu, sve učestaliju pojavu, na šta su upozorili i iz Agencije. Oni su apelovali na nadležne da se pozabave problemom krijumčarenja životinja i sve svoje resurse stave na raspolaganje kako bi se, kako su kazali, ovaj višedecenijski problem rješavao na odgovoran i održiv način.

Mladunče lava locirao je, nekon višednevne potrage, policajac Božo Zec, a u akciji je učestvovao i Aleksandar Perović iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica, koji je stručnjak za divlje mačke, kao i lovci i vatrogasci.

Životinja je, prema mišljenju stručnjaka, dobrog zdravstvenog stanja, iako je u trenutku kad je uočena u napuštenoj kući na putu ka selu Krapina bila veoma iscrpljena i mršava.

Prihvatilišta

Podgorički azil, gdje je trenutno smješten lav kojem su građani dali ime Simba, samo je privremeno rješenje, dok mu se ne nađe trajni smještaj u nekom od prihvatilišta za velike mačke.

Put do prihvatilišta nije lak, jer postoje brojni protokoli koji moraju biti ispoštovani, a u našu zemlju, odmah nakon što je lavić uhvaćen, došla su dva eminentna veterinara iz Holandije i iz Njemačke iz (organizacija Four Paws), koji rade sa lavovima i tigrovima.

Ustanovili su da se radi o mužjaku starosti oko pet mjeseci koji trenutno ima 29 kilograma i dobrog je zdravstvenog stanja.

Iz Agencije su ranije pojasnili da ova divlja mačka nikad više neće imati mogućnost da se vrati u prirodu jer do prve godine isključivo zavisi od majke lavice koja hvata i donosi plijen.

– Neka dobro razmisle svi oni koji bi da drže divlje životinje u kavezima o ovoj priči i trajnoj osudi na pakao doživotnog zatvora za životinje – saopštili su ranije iz Agencije.

Istakli su da lavića čeka trajno zbrinjavanje u nekom od prihvatilišta ili zooloških vrtova, ali da je divljoj životinji mjesto u prirodi.

Kako je za TVCG kazala Milena Bataković, iz Agencije, prihvatilište za životinje od 5.000 hektara u Južnoafričkoj Republici moglo bi da bude krajnje odredište za lava, jer u Crnoj Gori nemamo uslove koji bi bili odgovarajući za tu egzotičnu životinju.

Krijumčarenje

Agencija izdaje dozvole za uvoz i izvoz divljih životinja prema CITES konvenciji o trgovini divljim životinjama, a popularni Simba je zasigurno prokrijumčaren u Crnu Goru jer ova ustanova nikad nije izdala dozvolu za njegov ulazak u zemlju.

– Ovakva životinja morala bi da ima dozvolu izvoza države i dozvolu uvoza u državu. Ne može tek tako da pređe granični prelaz, mora imati papire države koja ga otprema i države koja ga prihvata, upravo da bi se spriječilo krijumčarenje – kazao je Gazdić ranije za Pobjedu.

Agencija je još 21. januara uputila dopis Ekološkoj inspekciji da imaju saznanja da neko u Budvi drži mladunče lava. Proslijedili su i video zapise i fotografije sa društvenih mreža. Ekološka inspekcija nije uspjela da locira lava.

Desetak dana kasnije, organizovana je prva potraga za mladunčetom. Policajci su pretraživali teren između Lapčića i Markovića kod Budve.

Na poziv Agencije potrazi za lavom su se priključili i volonteri uz policiju i vatrogasce, a CZIP je postavio zamke i termalne kamere, kako bi ga uhvatili.

Ovo nije prvi slučaj da se u Crnoj Gori nađu prokrijumčarene divlje životinje. Agencija je na privatnom imanju u selu Blizna, u okolini Podgorice, poznatom kao Prihvatilište i oporavak životinja, pronašla kengura. Vlasnik Miljan Miličković, kako ističu iz Agencije, ne posjeduje dokumentaciju za tu životinju, a kengura je, navodno, dobio od lica iz Berana, koje takođe nema dozvolu za držanje te životinjske vrste.

Najpoznatiji slučaj u Crnoj Gori su svakako bili sibirski tigrovi koji su se 2006. godine našli u Sutomoru. Oni se nalaze na listi rijetkih i zaštićenih vrsta. Njihov vlasnik Stojan Sekulović nije imao dozvolu za njihov uvoz. Jedan od tigrova je 2007. godine Sekulovićevoj majci otkinuo ruku dok ga je hranila.

Iz Svjetske organizacije za zaštitu prirode (WWF) izrazili su zabrinutost zbog vijesti o mladunčetu lava upozoravajući da krijumčarenje divljih vrsta ima katastrofalne posljedice po biološku raznovrsnost i mnoge vrste dovodi do ivice izumiranja.

Portal Analitika