Zbog povećanja broja zaraženih, tamošnji Dom zdravlja zatražio je od Ministarstva zdravlja da zaposli dodatni kadar, jer je postojeći na izmaku snage.
Neodgovorno ponašanje stanovnika ovog primorskog grada rezultiralo je porastom broja novooboljlih. Svakodnevno se registruju novi slučajevi zaražavanja koronaviruom.
“Epidemiološka situacija u našem gradu je vrlo složena. Porastao je broj inficiranih i onih pacijenata koji posjećuju kovid ambulantu, situacija je alarmantna ali još pod kontrolom”, kaže za Portal Analitika direktorica Doma zdravlja Ulcinj, Sadije Holaj.
Na dnevnom nivou u dvije smjene Dom zdravlja “Bogdan Vujošević” u Ulcinju i ambulantu u Vladimiru posjeti oko 350 pacijenata. Dnevno se uradi oko 80 brzih i oko 70 PCR testova.
“Na intravensku terapiju dva puta dnevno dolazi oko 150 pacijenata. Vrlo aktivna je patronaža u Ulcinju i Vladimiru, imamo i veliki broj kućnih posjeta teško pokretnim pacijentima”, objašnjava Holaj.
U Ulcinju, prema posljednjim podacima, 520 osoba zaraženo koronavirusom. Negodovorno ponašanje građana, kako ističe direktorica Doma zdravlja, rezultiralo je porastom broja inficiranih.
“Očito je da nijesmo ispoštovali mjere za zaštitu od infekcije i da je posljedica toga ova teška epidemioloska situacija u našem gradu”, kaže Holaj.
Dodaje da se nada da su građani shvatili ozbiljnost epidemiološke situacije i apeluje na sve da poštuju propisano, da se uzdrže od masovnih okupljanja i kućnih posjeta.
“Vjerujem da naši sugrađani sada poštuju mjere za sprečavanje širenja koranavirusa. Preporuka, koja se ponavlja od početka, jeste da se obavezno koriste maske, održava fizička distanca, peru i dezinfikuju ruke”, napominje direktorica Doma zdravlja.
Medicinsko osoblje je premoreno, već preko godinu bore se za zdravlje građana. Dio zdravstvenog kadra je u samoizolaciji ili su zaražani koronavirusom, zbog toga je Domu zdravlja Ulcinj bilo potrebno pojačanje.
“Zbog složene epidemiološke situacije bili smo nekloliko puta u prilici da tražimo od Ministarstva zdravlja da nam omogući da zaposlimo dodatni kadar, i dobili smo njihovo odobrenje”, kaže Holaj.
Doktorica Holaj poziva građane i da svojim ponašanjem doprinesu poboljšanju epidemiološke situacije u tom gradu i time pomognu medicinarima.
“Naši ljekari i srednji medicinski kadar zalažu se maksimalno da svakom pacijentu pružaju potrebnu zdravstvenu zaštitu, da bi se situacija što bolje držala pod kontrolom. Za sada imamo tri inficirane medicinska tehničara i jednog ljekara i jednog nemedicinskog radnika - za koje se molimo da nam se što prije vrate zdravi”, objašnjava Holaj.
Pacijenti kojima je potrebna hospitalizacija upućuju se u barsku bolnicu, koja je opredijeljena za smještaj oboljelih na primorju, pojasnila je Holaj.