„Bilo je haotično, pa i stresno. Žena, pretpostavljam zapošljena u Monstatu, koja je morala na kratko da izađe iz popisnih prostorija, kad se vraćala prosto nije mogla da se probije na svoje mjesto zbog gužve i gurkanja koje je nastalo, pa je počela da galami i viče na narod: ,,Stoko jedna, pa šta ako čekate, ja radim od sedam ujutru!“ Odjekivalo je u hodniku i bilo je vrlo neprijatno, a to je bio samo dio haosa, jer su mnogi, među njima i ja, dobili potpuno pogrešni rejon za popisivanje“, kazala je za Pobjedu osoba koja je bila u utorak veče pozvana da dođe 29. novembra u popodnevnim satima da preuzme popisni materijal.
Istog dana se još jedan popisivač, shodno pozivu, javio Monstatu za prihvat popisnog materijala, ali mu je, kada je došao, saopšteno da – nije na listi popisivača, iako je uredno prošao obuku i dobio poziv u vajber grupi u koju je bio uključen.
Prema informacijama Pobjede, bilo je haotično tokom posljednja dva dana pozivanje i raspoređivanje popisivača i u mnogim drugim gradovima Crne Gore.
Tako su neki popisivači, kako su otkrili redakciji Pobjede, dobijali zadatak da obave popis i u zgradama – koja nijesu ni završene, ni useljene.
Uprkos svemu, baš u srijedu 29. novembra, direktor Monstata Miroslav Pejović je, na konferenciji za medije, bez ikakvog zazora konstatovao da je - ,,sve spremno za popis“ i da su ,,popisivači spremni da 30. novembra izađu na teren“?!
U času kada je to izjavio, nedostajalo je više od 500 popisivača, ali je njegova zamjenica Snežana Remiković hladno kosntatovala da, ako ne bude dovoljno popisivača u pojedinim gradovima, ,,postoji mogućnost angažovanja popisivača iz drugih opština“?!
Citirane paradoksalne izjave, samo su dio iz ,,opusa“ čelnika Monstata kojima je sistematski obmanjivana javnost, sve u cilju da se predstavi kako je ta državna institucija spremna da obavi posao ,,po standardima Eurostata“.
,,Sve je spremno“
Zamjenica direktora državne Uprave za statistiku Remiković još 20. oktobra je, na panelu koji je organizovao Centar za demokratsku tranziciju, decidno kazala da je - ,,Monstat spreman za popis“.
Bilo je to koji dan nakon usvajanja Rezolucije Evropskog parlamenta kojom je Crnoj Gori upućen poziv da sprovede popis stanovništva ,,tek nakon što se okonča politički zastoj u zemlji kako ovo pitanje ne bi pojačalo polarizaciju društva“.
Vlada Dritana Abazovića tada je ignorisala preporuke iz Brisela, a ministar ekonomije Aleksandar Damjanović je, 25. oktobra, ponovio da je ,,Monstat zajedno sa Vladom spreman da sprovede popis od 1. do 15. novembra“.
Bilo je to u vrijeme kada se mandatar Milojko Spajić još bio daleko od završetka pregovora o formiranju 43. Vlade Crne Gore. Premijeru u tehničkom mandatu je taj ,,vakuum“ očito dobro došao da pokuša da nabrzinu sprovede popis, ignorišući oštra upozorenja opozicije i nevladinih organizacija, a u skladu sa očekivanjima prosrpskih stranaka u Crnoj Gori i prema instrukcijama iz Vučićevog Beograda.
Upravo po toj političkoj agendi se i zamjenica direktora Monstata Remiković, svojski trudila da sve uvjeri kako bi popis trebalo održati, po svaku cijenu. Tako je 29. oktobra, dva dana prije zakazanog termina popisa 1. novembra, za Televiziju E - upitana da li su spremni da popis počne - kazala da su ,,nastavili sa pripremama i da je tog dana u 17 sati završena dvodnevna obuka popisivača i da je sve spremno“.
U času kad je Remiković u medijima optimistički najavljivala početak popisa za 1. novembar, Monstatu je nedostajalo - 1.700 popisivača. Ali, ni to za čelnike Monstata nije bio neki veliki problem
„Jedna od strategija za rješenje tog nedostatka je produženje roka popisivanja“, kazala je Remiković.
Dva dana kasnije došlo je do političkih promjena. Ali, pokazaće se, ne i ponašanja vrha Monstata.
Novi rok, isti Monstat
Skupština Crne Gore, rano ujutro 31. oktobra, nakon sjednice koja je trajala cijele noći, izabrala je 43. Vladu premijera Milojka Spajića.
Jedan od razloga za održavanje noćne sjednice, bio je da se do jutra izglasa Vlada, kako bi u utorak 31. oktobra održali prvu sjednicu na kojoj je Spajić – odgodio popis. Određen je novi rok, 30. novembar.
Promjena datuma, samo je dala vjetar u leđa čelnicima Monstata da nastave sa uvjeravanjima da su spremni za popis, ignorišući preporuke Ujedinjenih nacija da se taj proces nikako ne treba raditi tokom decembra, u jeku zime. Razlozi su pragmatične prirode: teško je obezbijediti dostupnost krajevima na sjeveru zemlje, gdje su uobičajene obilne sniježne padavine.
No, i popisna politika je, sudeći prema ponašanju rukovodstva Mosntata, vrlo pragmatična djelatnost. Valjda je zato direktor te institucije Pejović, 29. novembra slavodobitno najavio – ne predviđajući Spajićevu kasniju reakciju - da Monstat kreće u popis sljedećeg dana. Tada je vrh Monstata bio obaviješten o problemima sa rasporedom popisivača, o tome da neće biti izvodljivo obaviti popisivanje u brojnim selima po sjeveru Crne Gore...
Prema informacijama našeg lista, sasvim je izvjesno da brojna mjesta, u okolini Pljevalja, Bijelog Polja, Šavnika, Žabljaka, Kolašina i Berana – neće biti dostupna popisivačima tokom decembra.
I Pejović i Remiković su upoznati i sa brojnim nedoumicama koje su imali, ne samo popisivači, već i instruktori.
„Na brojna pitanja koje sam postavljala intruktorima još na obuci, nisu imali šta da mi odgovore. Tri puta sam ukazivala na nelogičnosti, svaki put je instruktor ostao zbunjen“, svjedoči za Pobjedu jedna od popisivačica koja je prije neki dan tek zadužena sa popisnim materijalom.
Ništa nije spremno
Nakon više odgađanja, premijer, lideri udružene opozicije, kao i predstavnici nacionalnih vijeća konačno su se dogovorili da se popis ipak odgodi za 3. decembar, uz obećanje Spajića da će svi nedostaci biti otklonjeni do neđelje, kada bi trebalo da se počne sa popisom stanovništva, domaćinstava i stanova.
Čelnici Monstata, koji su i prije četrdesetak dana tvrdili da su spremni za popis ,,već sljedećeg dana“, obećali su da će u naredna tri dana ispraviti sve uočene nedostatke, uz opasku Remiković da se ,,nada da popis neće zaći u 2024. godinu“.
Može li se vrhu Monstata ovog puta vjerovati na riječ ili je, možda, bolje pitanje: da li će iko od nadležnih iz Vlade, ali i iz poslaničkih klupa, pozvati na odgovornost direktora Pejovića i njegovu zamjenicu Remiković što su danima i sedmicama obmanjivali javnost i tako doveli u pitanje kredibilnost čitavog procesa?
Vujović: Popis može trajati duže od 15 dana
Izvršna direktorka „Juventasa“ Ivana Vujović, koja je i magistarka statistike, smatra da je predstojeći popis stanovništva, domaćinstava i stanova moguće realizovati sa brojem popisivača kojim raspolaže Uprava za statistiku, a svako dalje odgađanje tog procesa dodatno komplikuje situaciju
Od preporučenih 3.800 popisivača, Uprava za statistiku (Monstat), kako je to prije dva dana potvrdila zamjenica direktora te institucije Snežana Remiković, raspolaže sa njih 3.300.
Vujović u izjavi za Pobjedu napominje da je taj broj dovoljan za realizaciju popisa.
„Monstat je saopštio da je popis moguće sprovesti za manje od mjesec dana ako imamo 2.000 popisivača. Neka gruba procjena je da je, ako imamo ispod 3.000 aktivnih popisivača, a sada znamo da ih ima više, velika je vjerovatnoća da će se popis produžiti za koji dan i da neće biti gotov za 15 dana“, ističe Vujović
Predstojeći popis stanovništva, domaćinstava i stanova, kako je u međuvremenu najavila Vlada, počeće u nedjelju, 3. decembra
Naša sagovornica podsjeća da je decembar, kao i januar i februar, nepovoljan period za održavanje popisa, ali i naglašava da ga je - ako je već odlučeno da bude u decembru, potrebno realizovati što brže - odnosno prije božićnih i novogodišnjih praznika.
„Što se više pomjeramo ka Novoj godini, to je situacija sve komplikovanija. Stanovništvo putuje, sniježni pokrivač raste. I to treba imati u vidu“, zaključila je Vujović.