Društvo

NVO "Ksena" predstavila rezultate projekta "Novi za žene"

Herceg Novi: Pomoć žrtvama nasilja uz pratnju povjerljivog lica

Nevladina organizacija (NVO) "Ksena" iz Herceg Novog predstavila je rezultate projekta "Novi za žene", čiji je cilj da pruži podršku i unaprijedi zaštitu žrtava nasilja u hercegnovskoj opštini.

Herceg Novi: Pomoć žrtvama nasilja uz pratnju povjerljivog lica Foto: NVO Ksena
DanIzvor

Kako je podsjetila Ana Matković, NVO "Ksena" je centar savjetodavne podrške ženama sa iskustvom porodičnog i rodnosenzitivnog nasilja, istakavši da kroz edukativnu kampanju i projekat pokušavaju da podignu svijest, ne samo velikog broja žrtava nasilja već i svih građana i nadležnih institucija, te ohrabre žrtve koje trpe porodično nasilje da ga prijave. Predstavila je i pratnju povjerljivog lica, servis koji je Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) drugi put podržao projektom "Novi za žene".

“Pratnja povjerljivog lica je usluga koju smo uveli 2020. godine projektom koji je podržao UNDP. Iako je on odavno završen, mi i dalje tu uslugu možemo da pružimo našim korisnicima i ne želimo da ih ostavimo na cjedilu. Od septembra 2022. godine UNDP je uz ReLOaD 2 ponovo podržao ovaj izuzetno važan servis projektom "Novi za žene"”, kazala je Sanja Crnić, koordinatorka projekta i izvršna direktorica NVO "Ksena".

Ona je dodala da su tokom sedam mjeseci trajanja projekta "Novi za žene" povjerljiva lica radila sa ukupno 40 korisnica i korisnika.

“Od tog broja 19 je bilo žena, 15 djevojčica, pet dječaka i jedna osoba muškog pola. Uslugu pratnje povjerljivog lica pružili smo 27 puta. U Domu zdravlja smo bili dva puta, u Osnovnom sudu 14, u Centru bezbjednosti četiri, Centru za socijalni rad tri, a u Tužilaštvu četiri puta. Cilj nam je da se koliko-toliko naše korisnice i korisnici osjećaju prijatnije i sigurnije u tom teškom periodu koji je pred njima”, poručila je Crnić naglasivši da je projekat "Novi za žene" rezultat saradnje sa svim institucijama sistema koje se bave sanacijom problema porodičnog nasilja.

“U prezentovanim podacima nisu registrovana lica sa kojima smo radili u Tivtu, Kotoru i Budvi, nego samo lica sa kojima smo radili u opštini Herceg Novi. Pratnja povjerljivog lica je jedan naš izuzetan proizvod koji nudimo svim žrtvama porodičnog nasilja gdje one mogu da osjete da mogu da se oslone na nekoga, da mogu da prođu kroz sistem i da mogu da imaju ruku podrške kroz ovo što je zaista teško za njih i za svakoga ko prolazi kroz takav jedan proces”, poručila je Crnić.

Prezentaciji su, između ostalih, prisustvovali i predstavnici Doma zdravlja, Odjeljenja bezbjednosti Herceg Novi, te Osnovnog i Suda za prekršaje. Projekat je finansiran iz Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu ReLOaD 2, koji finansira Evropska unija, a implementira Program Ujedinjenih nacija za razvoj.

Portal Analitika