Politika

Herceg Novi: Demokrate i NSD napustili sjednicu, najavljena krivična prijava i protiv Katića

Sudbina hercegnovskog preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ za izborom direktora još nije riješena, jer danas nije bilo kvoruma da bi prošla skupštinska saglasnost na odluku Odbora direktora preduzeća.

Herceg Novi: Demokrate i NSD napustili sjednicu, najavljena krivična prijava i protiv Katića Foto: Novski
NovskiIzvor

Odbor je većinom glasova prihvatio sudsku presudu po kojoj se poništava konkurs iz 2022. godine i do decembra ove Olivera Doklestić vraća na čelno mjesto „Vodovoda“.

Demokrate su bile protiv takve Odluke smatrajući je pravno neutemeljenom. Njih deset je napustilo zasjedanje, pa odmah za njima i odborici NSD-a koji nijesu htjeli da „drže“ kvorum sa DPS-om.

Svemu je prethodio zaključak Zorana Lazarevića iz Demokrata, koji je većinom glasova odbijen.

„Jedina odluka koja nije mogla da prođe sa Odbora direktora je ova koja je predložena“, kazao je Lazarević ukazujući da je trebalo da Odbor donese odluku o izboru direktora na period od 4 godine, a ne na 6 mjeseci, što je proizvoljna Odluka Odborasa pravnbog stanovišta, objasnio je Lazarević.

Komentarišući ishod današnjeg petog nastavka sjednice Skupštine koja je rezultirala njihovim napuštanjem i odbijanjem da prihvate Odluku Odbora direktora „Vodovoda i kanlaizacije“, predsjednik Kluba odbornika Demokrata, Nikola Samardžić kazao je Novskom portalu da je trebalo usvojiti zaključak Lazarevića.

On je odbio optužbe da su Demokarte krive za opstrukciju Skupštine, jer opozicija i Novska lista imaju za ubuduće kvorum od 21 odbornika, a dovoljno je 18.

Revoltirana zbog nepoštovanja pravosnažnih presuda, odbornica GP "Idemooo" i bivša direktorka „Vodovoda“  Olivera Doklestić, kaže da neće stati. Kako je najavila na zasijedanju, podnijeće krivične prijave protiv Kluba odbornika Demokrata Nikole Samardžića i predsjednika Opštine Herceg Novi Stevana Katića.

„Ovo je blokada rada Skupštine, faktički pucanje vlasti. Ovo je peti put da se odlaže sjednica zbog Demokrata, a imali su prethodno tri mjeseca da upodobe sve što treba sa zakonom, priliku da razgovaraju sa svojim članovima Odbora direktora. Oni koji su na Odboru glasali protiv odluke Suda snose krivičnu odgovornost. To je Goran Stanovčić, koji je i prošli put glasao protiv mene i koji se na Skupštini izjasnio da on glasa protiv mene iz ličnih pobuda, a ne partijskih“, navodi Doklestić.

U opozicionom DPS-u tvrde da su Demokrate danas dokazale ono što pričaju već duže:

„Definitivno imaju strah od povratka gospođe Doklestić na čelo JP “Vodovod i kanalizacija”. Strah je opravdan i zasnovan na činjenici da se boje otkrivanja svih nepočinstava, nezakonitih zapošljavanja i postupanja njihovog rukovodstva, pa su odlučili da idu “do kraja”, spremni da sruše sopstvenu koaliciju na vlasti radi toga. Moralno je danas bilo glasati za Odluku Odbora direktora i dati moralnu satisfakciju doktorki nauka, inženjerki, profesionalki, koja je na nemoralan i neprofesionalan način smijenjena od strane iste ove vlasti 2022.godine“, kaže za Novski portal predsjednik Kluba odbiornika DPS-a Dejan Stojadinović.

On dodaje da je svima jasno šta Demokrate čekaju.

„Čekaju sjutrašnje usklađivanje Statuta javnih preduzeća sa Zakonom o privrednim društvima, koje predviđa potpuno drugačiju organizaciju i sistematizaciju unutar javnih preduzeća i nakon toga g-đa Doklestić neće moći da bude vraćena na ovu funkciju. Poslije sada već izgubljene nade i traljavih predizbornih obećanja da će ova nesretna koalicija na vlasti početi da zapošljava stručne ljude na ključnim pozicijama, građanima ostaje samo jedan izbor, da je promjene na sljedecim izborima 2027. godine“, smatra Stojadinović.

Inače „živi“ prenos skupštinskog zajedanja na javnom servisu RTHN nekoliko puta je prekidan tako da se nije mogao do kraja pratiti.

Portal Analitika