Prirodna katastrofa koja je pogodila siromašnu karipsku državu u svjetskim statistikama se po broju poginulih približava cunamiju u jugoistočnoj Aziji, u kome je prije pet godina poginulo 250.000 ljudi. Međutim, mnogi smatraju da su razmjere stradanja već sada premašile onu sa Tajlanda i Indonezije, jer je pogođena značajno manja površina, sa većim postotkom poginulih u odnosu na ukupnu populaciju, i sa 300.000 ranjenih.
Stanje na ulicama Port-O-Prensa još je zabrinjavajuće. Ljudi i dalje žive na otvorenom, a hrane i pitke vode nema dovoljno. Kao loša šala zvuči saopštenej vlade da će preživjeli ostrvljani mjesec dana tragedije obilježiti - bdjenjem i postom.
Većina stanovnika pesimistično gleda na budućnost svoje zemlje. Na sličan način razmišljaju i neki odrasli Haićani koji su roditelji. Naime, na suđenju desetorici Amerikanaca koji su preko dominikanske granice pokušali da izvedu „siročad“ bez ikakvih dokumenata, pojavili su se roditelji neke od djece. Svjedočili su da su se dobrovoljno odrekli vlastite djece, jer vjeruju da bi u SAD-u imala bolji život. Advokati članova Baptističke crke iz Ajdahoa izjavili su da je time srušena optužba da su njihovi klijenti trgovci djecom, pa su deset američkih državljana danas pušteni na slobodu.
Ali, iako su uhapšeni možda imali dobre namjere, UNICEF upozorava da na ostrvu i dalje djeluju oni čije su pobude isključivo kriminalne. Predstavnica UNICEF-a na Haitiju, En Venman, objasnila je da su djeci bez pratnje odraslih počeli da stavlju posebne narukvice kako bi im na neki način dali identitet. Ona je još istakla da 38 posto stanovništva ove zemlje čine djeca mlađa od 15 godina.