Društvo

Bjelopoljska mjesna zajednica Gornji grad

Gušmirović: Više od 85 odsto MZ u tehničkom mandatu

Iako su mjesne zajednice osnovane u cilju zadovoljenja potreba i interesa lokalnog stanovništva, trenutno više od 85 odsto njiih u bjelopoljskoj opštini je u tehničkom mandatu.

Gušmirović: Više od 85 odsto MZ u tehničkom mandatu Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Vršilac dužnosti predsjednika Savjeta MZ Gornji grad, Mervan Gušmirović saopštio je da razlog za to ne leži u savjetima mjesnih zajednica, nego da inicijativu čekaju od lokalne uprave, odnosno od Kancelarije za saradnju sa mjesnim zajednicama.

“Mislim da je u pitanju nerad, neaktivnost određenih službi kojima bi to trebalo da bude prioritetan zadatak. Ja lično više nemam obavezu od februara pa nadalje, kao što sam imao do februara. Sama činjenica da niste u mandatu, a hoćete nešto da radite vama ne daje taj komoditet i slobodu da se komotno ponašate, kao kad ste u mandatu. Postoji bojaznost da se nekome ne dopadne ta moja odluka ili savjeta kojima je istekao mandat, i samom činjenicom da mi nešto radimo protiv zakona, ulazimo u zonu odgovornosti i najiskrenije vam govorim - ne želim više da se bavim tim stvarima, jedino nešto savjetodavno, jer ne želim da dođem pod udar zakona”, saopštio je Gušmirović.

Naveo je da nije nikakav problem da se organizuje mjesna zajednica i da se u njoj, kako nalaže zakon o mjesnim zajednicama, sprovedu izbori.

“Osnovna ćelija društva ili nekog sistema je mjesna zajednica koja djeluje na teritoriji opštine. Zato su i oformljene da bi pomogle da što brže i bolje korisnik usluge dođe do rješenja svojih problema. U lokalnim upravama, naročito u službama koje su vezane za građanstvo su velike gužve i mjesna zajednica je tu da uskoči, da taj put građjanin lakše riješi, nego čekajući danima na neku potvrdu ili neku informaciju, za nešto što nije kompleksno”, zaključio je Gušmirović.

Pandemija onemogućila izbore

Sekretar sekretarijata za lokalnu samoupravu Haris Malagić saopštio je da su u dvadesetak od 40 mjesnih zajednica na području bjelopoljske opštine, savjeti u punom mandatu.

“Pandemija koronavirusa nije trajala kratko. U tom vremenskom periodu nijesmo bili u mogućnosti da organizujemo zborove građana, jer je to podrazumijevalo prisustvo određenog broja ljudi kako bi se mogao birati savjet mjesne zajednice”, kazao je Malagić, navodeći da je u međuvremenu održano nekoliko izbornih proseca .

“S obzirom na optužbe sa različitih strana kako su mjesne zajednice partijske ćelije i kako politika, lokalna i državna, funkcioniše preko mjesnih zajednica, vodeći se time a u dogovoru sa određenim brojem članova i predsjednika mjesnih zajednica, dogovorili smo da izbore u mjesnim zajednicama treba odložiti. Imali smo i problem koji ne treba zaobići, jer u tom periodu kao lokalna uprava nijesmo mogli dobiti saglasnost Ministarstva finansija za zaposlenje bilo kog radnika. Naime, prije nego sam imenovan za sekretara Sekretarijata za lokalnu samoupravu, a to je bilo 17. juna 2021. godine, pokrivao sam radno mjesto šefa Službe za mjesne zajednice, i izborom za sekretara, prethodno radno mjesto je bilo upražnjeno ,i tek smo skoro, prije 20-tak dana, primili novog zaposlenog, koji će biti savjetnik u toj Službi. Dosad je bilo zaposleno samo jedno lice koje nije bilo sposobno da obavlja taj posao, tako da smo i u tom smislu imali određenih problema”, objasnio je Malagić.

Portal Analitika