On je, na V Podgoričkom novinarskom forumu, kazao da se na primjeru naše države može vidjeti koliko su mediji važni.
„Medijska situacija danas je bitno drugačija nego prije 10-15 godina. Nakon cijepanja Demokratske partije socijalista i raskida Đukanovića s Miloševićevom politikom, ulazi se u fazu kad je dominacija ovdašnjih medija išla u dobrom pravcu prilikom suočavanja s prošlošću; to je bilo većinsko raspoloženje. Danas se dešava da na teritoriji Crne Gore gledate, čitate i slušate 43 medijske kuće iz Srbije. Onda imate za logičnu posljedicu ovo što imate danas na društveno-političkoj sceni – po temelju ugroženu nezavisnost Crne Gore“, istakao je Šuković na panelu „Mediji i suočavanje sa prošlošću“, koji je moderirala novinarka Sonja Drobac.
Glavni i odgovorni urednik Vojvođanskog istraživačko-analitičkog centra, Dinko Gruhonjić, ocijenio je da je suočavanje s prošlošću prihvatanje odgovornosti za ratne zločine počinjene u ime neke grupe. On smatra da u današnjoj Srbiji toga – nema.
„Ratovi devedesetih su najdokumentovaniji ratovi u istoriji ratovanja. Činjenice nisu problem; problem je što postoji vrlo širok društveni konsenzus – prvo da se zločini počine, a sad i da se ne prihvati vlastita odgovornost. Ne možete da počinite genocid ako nema tihe većine koja ćuti“, saopštio je Gruhonjić, dodajući da su mediji jedan od glavnih alata za proizvodnju tihe mase.
„Aleksandar Vučić je logična konsekvenca i aritmetička sredina današnje Srbije“, istakao je Gruhonjić.
Bosanskohercegovački novinar Dragan Bursać, rekao je da danas niko ne osjeća potrebu da se u svom dvorištu suočava s prošlošću.
„Skupština bosanskih Srba, 1992. ili 1993. godine, eksplicitno govori o Bošnjacima kao ʼgenetskom otpaduʼ. To se okončalo genocidom... Imamo i rasističku teoriju, o ʼvišimʼ i ʼnižimʼ nacijama, što je implementirano u ideologiju. Vama je lična karta i cilj postojanja u medijskom smislu da falsifikujete povijest i da je nudite konzumentima. To je stvar manira i djelovanja. Nemamo ovdje posla s jednim usputnim fenomenom, već sa spregom vlasti i medija“, naveo je Brusać, koji je učestvovao na panelu putem video-linka.
Srpski pisac i novinar Tomislav Marković, ocijenio je, takođe preko video-linka, da je u Srbiji najveći otpor u suočavanju s prošlošću jer je Beograd „prijestonica udruženog zločinačkog poduhvata“ i jer su u njemu danas na vlasti oni koji su bili na vlasti tokom ratnih devedesetih.
„Ako imate iste ljude na vlasti, ne možete od njih očekivati bilo kakvo suočavanje“, podvukao je on.
Dinko Gruhonjić kaže da je srpsko društvo zaraženo virusom nacionalizma „koji je poput kuge i koji se prenosi transgeneracijski“.
„Potcijenili smo snagu gubitnika iz Drugog svjetskog rata, njihovu traumu i snagu porodične istorije naspram zvanične istoriografije. Tako objašnjavam kako su počinjeni bestijalni zločini u BiH. Na vlast su devedesetih došli luzeri iz Drugog svjetskog rata“, podvukao je on.
Gruhonjić ističe da se Jugoslavija nije raspala jer je ʼvještačkaʼ, već zato što su je ubili.
„Ono što nisu ubili je zajednički kulturni prostor“, dodaje on.
Dragan Bursać kaže da na Balkanu trenutno ne vidi antifašističku mrežu koja radi tako da ljudima omogući da svjedoče istini i da je javno iznose.
„Vidimo kako ta druga mreža postoji, kako fabrikuje povijest i kako će je tek fabrikovati“, istakao je on, napominjući da sad gledamo „djelovanje zla“ kao u Banjaluci 1992. godine ili kao tokom Drugog svjetskog rata od strane četničkog pokreta.
Darko Šuković smatra da je u Srbiji epicentar politike koja dominantno boji politička dešavanja u BiH, Crnoj Gori i na dijelu Kosova, a možda će, kako je rekao, uskoro i u Sjevernoj Makedoniji.
„Snaga njihovih medija neuporedivo je veća od medija koji se s prošlošću suočavaju baratajući faktima“, navodi urednik Antene M.
Šuković smatra da aktuelna politička situacija u Crnoj Gori ima korijene u 1918. godini i Podgoričkoj skupštini.
„Kakav pristup tim dešavanjima imamo? Kao vrhunac političke pameti, podržan od najvećeg broja medija – koje će neko nazvati biltenom nove vlasti – je stav: ne interesuje me 1918, već 2021. Ali to je kako mali Đokica zamišlja politiku...“, naglašava on.
Tomislav Marković poručuje da jedina normalna osnova udruživanja može biti antifašizam.
„Niko ne prezire sopstveni narod kao nacionalisti – prvo ga osiromaše, onda gurnu u rat i zločine, a oni se obogate i pokupe sav kajmak“, zaključio je on.
Podgorički novinarski forum okupio je predstavnike značajnih domaćih i regionalnih medija, a zbog trenutne epidemiološke situacije događaj je organizovan onlajn. Skup je organizovao Medijski savjet za samoregulaciju, pod pokroviteljstvom Glavnog grada i Sekreterijata za kulturu.