
Uprkos najavama gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića da će sve kapele na novom gradskom groblju na Ćemovskom polju biti funkcionalne od 1. jula, situacija na terenu govori suprotno.
Preduzeće Pogrebne usluge potvrdilo je da su 1. jula kapele tehnički od strane izvođača predate na upotrebu, ali zbog nekompletirane infrastrukture, evidentno je da ih građani neće moći koristiti još neko vrijeme. Direktor ovog preduzeća Radonja Vulikić za Analitiku pojašnjava da realizacija cijelog projekta traje decenijama, a prva faza, iako u završnici, uključuje još niz neophodnih radova.
Radovi na prvoj fazi trajaće još godinama
“Pošto prva faza groblja zahvata površinu od 12,9 Ha, radovi će trajati sljedećih desetak godina, nakon čega bi se pristupilo početku realizacije druge faze. Trenutno se na Gradskom groblju na Ćemovskom polju izvode radovi na izgradnji 264 grobnice u parceli 9, radi se ograda, koja će obuhvatiti 400m privremenei 300 metara stalne ograde”, kazao je, u odgovorima na pitanja Analitike, direktor ovog preduzeća Radonja Vulikić.
Kako dodaje, vrijednosno najveći projekat, izgradnja Gradskog groblja – Faza 1 - je u završnoj etapi, kojim je predviđena izgradnja pristupnog trga sa objektima za specijalizovane usluge i trgovinu, komemorativnog trga za ispraćaj sa kapelama i nadstrešnicom, zelene površine, parking prostor, ograda i sl.
“Pet kapela je završeno i od strane izvođača radova predato na upotrebu 1. jula 2025. U toku prošle godine je završen i priključak na gradski vodovod. Očekuje se da CEDIS počne sa postavljanjem trafostanice, na koju ćemo se priključiti čim se ti radovi završe”, naveo je Vulikić.
Projekat kompleksan, vrijednost radova na prvoj fazi viša od dva miliona eura
Prema njegovim riječima, projekat je kompleksan i njegova funkcionalnost zavisi od realizacije još nekih važnih segmenata.
“Priključivanje na trafostanicu, ozelenjavanje površine predviđene projektom, prebacivanje jednog broja zaposlenih kao dijela administracije i tehničkog sektora, ugradnja mobilijara, opremanje kancelarijskih prostorija i sl. samo su neki od poslova koji nas očekuju u narednom periodu. Nakon toga ćemo pristupiti i postavljanju demit fasade na kapelama na Čepurcima”, navodi Vulikić.
Ukupna površina groblja iznosi 35,7 Ha i planirano je da u sljedećih nekoliko decenija bude dovoljno prostora za potrebe grada.
Vrijednost radova na prvoj fazi projekta, koji su započeli u novembru prošle godine,iznosi nešto više od dva miliona eura.
Kako nam je pojašnjeno, uskoro počinju radovi i na parceli broj 10, gdje je planirana izgradnja još 204 grobnice, tevelikog parkinga sa 230 mjesta.
“U ovoj fazi biće urađene ukupno 24 parcele sa 4.537 grobnica, odnosno 9.989 grobnih mjesta. Poseban akcenat stavljen je na pejzažno uređenje i očuvanje zelenih površina,kako bi prostor bio miran, dostojanstven i u skladu s ekološkim standardima. Projekat se realizuje postepeno i u skladu s planom, s ciljem stvaranja modernog i funkcionalnog prostora za sve građane Podgorice”, istakao je Vulikić.
Cijena grobnica godinama nepromijenjena uprkos inflaciji
Podsjeća da je sahranjivanje na novom gradskom groblju na Ćemovskom polju počelo u januaru 2023. godine, čime je ono zvanično stavljeno u funkciju.
“Od tada se koristi za ukop pokojnika, uz kontinuirano unapređenje prostora i izgradnju dodatnih sadržaja kako bi se obezbijedio dostojanstven ambijent za obavljanje pogrebnih usluga”, kaže on.
Napominje da cijena grobnice dva ukopa iznosi 2.751,76 eura, dok grobnica sa četiri ukopa košta 4.974,26 eura.
“Iako su troškovi izgradnje porasli, a inflacija uticala na brojne sektore, mi smo se trudili da cijene zadržimo nepromijenjene već godinama, jer uvijek mislimo na dobrobit naših sugrađana”, navodi on.
Krematorijum tek u drugoj fazi, biće potreban rezervoar za gas
Kada je riječ o krematorijumu, Vulikić pojašnjava da je njegova izgradnja predviđena drugom fazom projekta.
“U okviru izrade Predloga strateškog plana razvoja Podgorice za period 2025–2030. godine, planirana je i izrada projekta za izgradnju krematorijuma. Cilj je da se izgradi moderan, ekološki i finansijski održiv objekat koji će služiti potrebama građana”, kaže sagovornik Analitike.
Kako dodaje, iskustva iz regiona pokazuju da su peći na gas najisplativije rješenje, ali s obzirom na to da u Podgorici ne postoji gradski gasovod, biće neophodno planirati i izgradnju posebnih rezervoara za gas.
“Procedura kremacije biće precizno definisana po završetku projektovanja i izgradnje objekta”, pojasnio je direktor gradskog preduzeća Pogrebne usluge.