Zato su vlasti Grčke odlučile da angažuju vojne kamione i brodove za snabdijevanje građana motornim gorivom, a vojnici su počeli da voze kamione-cisterne oduzete od štrajkača.
- Oružane snage već učestvuju tako što snabdijevaju kritične sektore kao što su aerodromi, električne centrale i bolnice - navodi se u saopštenju Vlade nakon njenog vanrednog sastanka.
Saopšteno je i da će Ratna mornarica učestvovati u prevozu kamiona-cisterni.
Vozači kamiona su na sve načine spremni da nastave štrajk i istjeraju svoje, što su pokazali pokušajem spriječavanja cisterni sa gorivom da izađu iz kruga rafinerije kod Soluna. Policija je, kako bi zaustavila akciju vozača, upotrijebila pendreke i suzavac.
Vozači su odbili kompromis koji je Vlada ponudila jer ne žele konkurenciju u svom poslu, što je jedan od uslova da Grčka podigne međunarodne kredite u visini od 110 milijardi eura.
Grčki ministar transporta Dimitris Repas, apelovao je na građansku svijest štrajkača zahtijevajući da počnu na razvoze gorivo.
- Država nije bespomoćna. Društvo nije nezaštićeno. Reforma će se nastaviti i svi koji imaju ogromnu odgovornost prema društvu i Grčkoj moraju da preuzmu svoje dužnosti odmah. U suprotnom, oni će biti odgovorni za sve što će se desiti.
Ljudi očajnički traže pumpe na kojima ima goriva, a to je samo 15 odsto punktova u cijeloj zemlji. Štrajk nanosi ogromnu štetu žetvi, uvozu i izvozu, ali i turizmu koji je jedan od glavnih izvora prihoda u Grčkoj.
Pored blokiranih turista, u Grčkoj ni prodavnice hrane ne mogu uredno da se snabdijevaju. Čak su pojedine fabrike zatvorene dok se snabdijevanje gorivom ne normalizuje.