U 2020. godini došlo je do ubrzanog povećanja upotrebe interneta. Obim internet saobraćaja u fiksnim mrežama u 2020. je za 51,39 odsto veći od ostvarenog internet saobraćaja u 2019. godini, a broj korisnika koji su pristupali internetu putem optičkih vlakana, kao najsavremenijeg vida pristupa u fiksnim mrežama, se u toku 2020. povećao za 16,14% odsto u odnosu na 2019. Broj korisnika mobilnih usluga koji su, na kraju 2020. pristupali internetuiznosio je 539.547 i za 6,73 odsto je veći u odnosu na 2019, saopštio je izvršni direktor Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP), Darko Grgurović.
On je naveo da je trend povećanja broja širokopojasnih priključaka i korišćenja interneta u Crnoj Gori prisutan dugi niz godina, ali je u 2020. godini ubrzan usljed pandemije COVID-19.
“Prethodna godina, puna izazova, uticala je i na građane i na preduzeća da promijene životne i radne navike. Vidjelo se da elektronske komunikacije imaju izuzetan značaj za zdravlje, živote ljudi i dobro funkcionisanje društva u cijelini. Elektronske komunikacione mreže su nam omogućile da veliki dio svojih radnih, školskih i drugih obaveza završavamo na daljinu, iz svojih domova, bez izlaganja riziku od oboljevanja. Prosječan korisnik je znatno povećao korišćenje interneta, tako da je u fiksnim elektronskim komunikacionim mrežama, tokom 2020. godine, na mjesečnom nivou koristio 154,77 GB internet saobraćaja, što je u odnosu na 2019. godinu povećanje za 46,80%”, istakao je on.
Grgurović kaže da je stalna potreba korisnika za novim uslugama, sve većim brzinama prenosa podataka i kvalitetom servisa uslovila operatore u Crnoj Gori da, kako bi se zadovoljile narastajuće potrebe korisnika, konstantno unapređuju svoje mreže i usluge.
“Trend povećanja broja instaliranih i aktivnih priključaka u fiksnim širokopojasnim pristupnim mrežama nastavljen je i tokom 2020. godine.Na kraju 2020. godine u Crnoj Gori je bilo je ukupno 184.173 aktivnih priključaka fiksnog širokopojasnog pristupa. Trend rasta je posebno vidljiv kod priključaka sa optičkim vlaknima (FTTx), kao najsavremenije vrste priključaka. Učešće ove vrste priključaka u ukupnom broju aktivnih fiksnih širokopojasnih priključaka je u 2020. godini porastao naskoro 40%”, navodi Grgurović.
U 20 opština, u kojima živi 96,67% stanovnika Crne Gore, usluga fiksnog širokopojasnog pristupa je, prema njegovim riječima, dostupna kod najmanje tri operatora, a u ostalim opštinama usluga je dostupna kod najmanje dva operatora. Operatori nude uslugu širokopojasnog pristupa internetu sa brzinama od 2-200 Mb/s. Analiza broja priključaka pokazuje da sve veći broj korisnika koristi brzi i ultra brzi pristup internetu (pristup sa brzinom većom od 30Mb/s odnosno 100 Mb/s). Trenutno preko 67% korisnika koristi ovakve brzine pristupa.
“Tokom 2020. godine je, kroz dalje unapređenje dostupnosti i povećanje kapaciteta mobilnih širokopojasnih usluga prenosa podataka, nastavljen razvoj mobilnih elektronskih komunikacionih mreža u Crnoj Gori. Implementacijom LTE-Advanced (3GPP Release 10) tehnologije sa agregiranjem dva, odnosno tri LTE nosioca, u mobilnim mrežama u Crnoj Gori je omogućen širokopojasni pristup brzinama koje su uporedive sa brzinama koje se na korisničkom nivou trenutno nude u fiksnom pristupu na bazi optičkih vlakana”, zaključuje Grgurović.