Grinpis upozorava su da u šumama u pokrajini Briansk, u kojima je nivo radioaktivnosti vrlo visok, trenutno gore tri požara. Briansk se nalazi u blizini granice s Bjelorusijom i Ukrajinom, gdje se i nalazi Černobil. Ukupno dvadesetak požara gori u kontaminiranim područjima. Ruski ministar za krizne situacije Sergej Šoigu rekao je u četvrtak, kada su tamo gorjela tek dva manja požara, da bi se, u slučaju da vatra zahvati tu regiju, iz tla mogli osloboditi radioaktivni materijali koji bi nakon toga otišli u atmosferu.
"Nivo radioaktivnosti bi se mogla povisiti, ali ne u onoj mjeri kao prije 24 godine. Međutim, ne bih podcjenjivao rizik izlaganja ljudi, budući da vrlo malo znamo o učinku kombinacije ugljičnog monoksida koji se oslobađa požarima s radijacijom", objasnio je aktivista Grinpisa zadužen za upravljanje energijom Vladimir Čuprov.
Čelnik Federalnog meteorološkog zavoda Aleksander Frolov rekao je da je ovaj talas vrućine, prema službenim arhivima, najgori u posljednjih 1.000 godina. "Tome bih dodao i da su rusko upravljanje šumama i užasan zakon o šumarstvu najgori u 1.000 godina. Najveća greška koju možemo učiniti je da za čitavu katastrofu okrivimo talas vrućine", dodao je Frolov.
Strane agencije izvještavaju da je smrtnost u Moskvi dvostruko veća od uobičajene za ovo doba godine. I dok vlast izbjegava da prizna da je broj umrlih povezan s vrućinom i smogom, ljekari neslužbeno ne prezaju od takvih zaključaka. Šteta nastala zbog požara Rusiju košta 15 milijardi dolara.
(Index.hr)