Svijet

Koronavirus i skupi gradovi

Gradovi koji se oslanjaju na turizam će biti pod pritiskom da spuste cijene

Hongkong, Singapur i Osaka su među najskupljim gradovim na svijetu za život.

Ali, situacija bi mogla da se promijeni poslije pandemije korona virusa. Gradovi koji zarađuju mnogo od turizma mogli bi da postanu jeftiniji jer se privreda urušava i cijene padaju.

Gradovi koji se oslanjaju na turizam će biti pod pritiskom da spuste cijene Foto: Top osiguranje
BBCIzvor

Ovo je jedno od predviđanja istraživača Ekonomske obavještajne jedinice (EIU) koja prati troškove života na globalnom nivou.

Njihova Svjetska anketa o troškovima života za 2020. godinu sastavljena je u novembru 2019. godine, prije pandemije korona virusa. Sjledeće istraživanje moglo bi da izgleda potpuno drugačije.


-Gradovi koji se mnogo oslanjaju na turizam će biti pod pritiskom da spuste cijene. Tako da Singapur i Hongkong možda neće izdržati na prvom mjestu najskupljih. Mogli bismo da vidimo drugi grad na vrhu liste- , rekao je Simon Baptist, glavni ekonomista EIU-a.


Korona virus je uzdrmao svjetsku ekonomiju, a turistička industrija i turizam su najteže pogođeni.

Hongkong i Singapur su gradovi koji bi mogli da osjete veliki pad prihoda zbog smanjene potrošnje na slobodne aktivnosti, troškove izlaska u restorane ili na smještaj.

Manja potražnja mogla bi da smanji i cijene, čineći ove gradove jeftinijim za njihove stanovnike.

U izvještaju EIU stoji da je Osaka bila skuplja i od Pariza i tako dospjela među tri najskuplja grada na svijetu.

Istraživači su upoređivali više od 400 cijena 160 proizvoda i usluga. Ovo uključuje automobile i elektronsku robu, koji su u Kini doživjeli velike poremećaje u snabdijevanju.

Iako je virus uticao na gašenje fabrika u Kini tokom januara i februara, proizvodnja se postepeno oporavlja do nivoa prije korona virusa.

Kao posljedica toga moglo bi da dođe do nižih cijena automobila, jer proizvođači i trgovci imaju višak zaliha.


-Jednom kada potražnja dođe na stari nivo, očekujemo da će cijene vozila biti niže, a ne više, jer proizvođači automobila i trgovci pokušavaju da povrate neke izgubljene prihode. U nekim zemljama ili regionima gde je automobilska industrija važna, subvencije će dodatno pomoći da se spuste cijene-, izjavila je Ana Nikols, direktorka sektora za industrijska istraživanja u EIU.


Potrošači će odabrati one marke automobila koje imaju bolje snadbjevene prodavnice i na koje je korona virus manje uticao, dodala je ona.

Istraživači su predvidjeli da će se troškovi života u nekim gradovima možda povećati, jer mjere za usporavanje širenja virusa povećavaju poslovne troškove.

Portal Analitika