Postojeće metode, modeli i alati za procjenu uticaja opasnosti u različitim zemljama biće prilagođeni i integrisani u BORIS metodologiju s usklađenim i zajedničkim pristupom. To će omogućiti procjenu rizika i scenarija sa zajedničkim okvirom i razumijevanjem. Štaviše, platforma će biti djelotvorno sredstvo za poboljšanje prevencije transnacionalnih katastrofa i poboljšaće spremnost za poboljšano upravljanje krizama koje uključuju različite države. Osnovni BORIS koncept i metodologija prikazani su u nastavku.
Partneri Građevinskog fakulteta na ovom projektu dolaze iz Slovenije– Univerzitet u Ljubljani, Austrije– Udruženje nadležne mreže za katastrofe Austrija (Association of Disaster Competence Network Austria DCNA ), Turske- Turska agencija za upravljanje katastrofama i međunarodna pomoć AFAD i Italije– Italijanski centar za istraživanje i smanjenje rizika – CI3R, koji čine tri italijanske naučnoistraživačke institucije: Evropski centar za obuku i istraživanje u seizmičkom inženjerstvu (EUCENTRE), Laboratorijska univerzitetska mreža seizmičkog inženjerstva (ReLUIS) i Istraživačka fondacija - Centro Internazionale u Monitoraggio Ambientale (CIMA).
Na zajedničkom online sastanku svih radnih grupa razgovaralo se o napretku rada u pojedinim radnim grupama i definisani su predstojeći zadaci.
Projekat je počeo sa realizacijom 1. januara 2021. godine i trajaće dvije godine. Sa Građevinskog fakulteta, sastanku su prisustvovali rukovodilac projekta doc. dr Jelena Pejović i dr Nina Serdar za oblast rizika od zemljotresa i učesnice za oblast rizika od poplava doc. dr Ivana Ćipranić i Milena Ostojić.
Projekat finansira Evropska komisija u okviru poziva UCPM-2020-PP-AG (Projekti prevencije i pripravnosti u civilnoj zaštiti i zagađenju mora - Prevention and Preparedness Projects in Civil Protection and Marine Pollution).