Politika

CEDEM u junu sproveo istraživanje javnog mnjenja

Građani većinom nezadovoljni radom Vlade, najveću podršku ima DPS

Ukoliko bi se izbori održali naredne sedmice najveći broj građana dao bi glas Demorkatskoj partiji socijalista (31 odsto), pokazalo je istraživanje javnog mnjenja koje je u junu sproveo Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) koje je utvrdilo i da većina ispitanika nema povjerenje u Vladu Zdravka Krivokapića.

Građani većinom nezadovoljni radom Vlade, najveću podršku ima DPS Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Prema istraživanju povjerenja strankama, na približnom nivou su Demokratski front i Demokrate sa 18,7 odnosno 18,4 odsto.

Slijede URA kojoj bi podršku dalo 6,4 odsto građana, Bošnjačka stranka 4,4, SNP 3,4, SD 3,4 i SDP sa 3 odsto.

''U slučaju da DPS nema taj kapacitet da formira neku većinu sa tradicionalnim partnerima, dok bi DF i Demorkate i dalje činili većinu i imali blagu prednost'' objasnila je Milena Bešić iz CEDEM-a.

Kad je riječ o trendovima povjerenja partijama, CEDEM je došao do podataka da je u odnosu na decembar 2019. godinu DPS izgubio oko šest odsto podrške, Demorkate su rasle za tri odsto, DF pet odsto, a URA tri odsto,

Rast do dva posto su imale i Socijaldemorate i SDP.

Istraživanje je pokazalo i da su građani Crne Gore većinom nezadovoljni radom Vlade Zdravka Krivokapića.

Njih 32,3 odsto je veoma nezadovoljno, dok je 19,8 odsto uglavnom nezadvoljno. Veoma zadovoljno radom Vlade zadovoljno je 5,2 odsto ispitanih dok su uglavnom zadovoljni njih 20,7 odsto.

Bešić je ukazala da po njihovim istraživanjima od 2018. odine postoji konstantan trend opadanja zadovoljstva radom Vlade bez obzira na promjenu vlasti.

Većina bi Đukanovića za predsjednika

Ukoliko bi se održali predsjednički izbori većina ispitanika bi glasalo za Mila Đukanovića 41,5, Aleksu Bečića 19,4, Andriju Mandića 11,5, Zdravka Krivokapića 9,6, dok bi 10,7 odsto ispitanika glasalo za nekog drugog kandidata.

Kad su u pitanju institucije, povjerenja ispitani građani imaju u sistem obrazovanja, Srpsku pravoslavnu crkvu, zdravstveni sistem, Delagaciju EU u Crnoj Gori.

Po pitanju trenda povjerenja, sve institucije su u odnosu na prethodno istraživanje doživjele pad povjerenja, sem CPC koja je u avgustu 2020. imala 12,8 a danas 14,2.

Prema istraživanju CEDEM-a, na začelju su Vladi, političke partije i Crnogorska pravoslavna crkva.

Na pitanje kojim putem se Crna Gora kreće, većina ispitanika je kazalo da se Crna Gora kreće pogrešnim (44,1 odsto), 27, 1 misli da se kreće pravim putem, dok su ostali bili neopredijeljenji.

Najveću prosječnu ocjenu među političarima (od 1 do 5) građani su dali predsedniku Skupštine Aleksa Bečić (2,47). Listu predvode i predjsednik države Milo Đukanović, premijer Zdravko Kriovokapić i vicepremijer Dritan Abazović.

Najviše "najvećih ocjena" građani su dali Milo Đukanoviću i Aleksi Bečiću.

Kad je riječ o trendu povjerenja u političare, gotovo svi bilježe pad koji je izražemn i kod novog premijera Zdravka Krivokapića u odnosu na period prije izbora prošle godine.

Najviše povjerenja građani su iskazali u rad Ministarstava zdravlja i prosvjete dok se najmanje vjeruje ministarstvima ekologije i ministarstvu vanjskih poslova.

Prije izbora 2020. godine, kako je navela Bešić, odgovor da se Crna Gora kreće pogrešnim putem bilježi mali pad.

Istraživanje je rađeno u periodu od 18. do 26. juna kada su se dešavala ključna politička dešavanja, kazala je Bešić.

Ukoliko bi premijer Zdravko Krivokapić formirao svoju stranku za njegovu stranku bi glasalo nešto manje od pet odsto čime bi imala cenzus, dok za nju sigurno ne bi glasalo 50,3 odsto ispitanika.

Upitani o raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora 30,5 odsto ispitanika smatra da se oni trebaju raspisati, dok bi ih 12 odsto njih raspisalo zajedno sa predsjedničkim izborima.

Među opozicionim glasačima je najčešći odgovor da bi vanredne izbore trebalo raspisati što prije.

Portal Analitika