Politika

Građani: Izborni sistem urušen samovoljom političara

Izborni sistem urušen je samovoljom pojedinih političara koji situaciju u zemlji svjesno drže neriješenom, poručuju građani u anketi za Gradsku televiziju, dodajući da, zbog političke krize kojoj svjedoče već dvije godine, gube povjerenje u institucije, pa i u izborni proces.

Građani: Izborni sistem urušen samovoljom političara Foto: gradski
GradskiIzvor

Ipak, u Državnoj izbornoj komisiji poručuju građanima da izađu na izbore 23. oktobra, bez obzira što je politička situacija u zemlji nestabilna.

Nakon pada dvije vlade za samo pola godine neizvjesnosti oko izbora nove izvršne vlasti, blokade pravosuđa i upitnosti održavanja lokalnih izbora krajem oktobra, građani ocjenjuju da se država našla u bezizlaznoj situaciji.

Na odgovornost pozivaju političare zbog čijih odluka, kažu, gube povjerenje u izborni proces.

“Poslije svega ovoga što se izdešavalo, vjerujete mi da više ne znam ni šta da vjerujem, ni kome da vjerujem, jednostavno sam izgubio povjerenje u sve, u politiku uopšte, ne vjerujem ni da ću izaći na izbore…” , glasili su komentari sugrađana.

U Državnoj izbornoj komisiji ističu da crnogorske građane, u poređenju sa pojedinim evropskim državljanima, odlikuje veća izlaznost na izbore.

To je, ocjenjuje predsjednik Komsije Nikola Mugoša, dobro za legitimitet izbora. Ipak, naglašava i da tome treba da doprinesu političari, kroz dugo najavljivanu izbornu reformu.

“Smatram da je potrebno zadržati povjerenje u izbornu administraciju i, bez obzira što postoji negdje nestabilna politička situacija, smatram da građani treba da izađu na izbore i imaju sve one uslove koji su neophodni za ostvarivanje prava glasa, ali postoji prosor za unapređenje izbornog ambijenta. Za takav vid unapređenja potrebna nam je izborna reforma za koju je potreban dogovor od dvije trećine u Skupštini”, istakao je Mugoša.

Pravo glasa na izborima u Podgorici, u 13 opština, prema posljednjim podacima MUP-a, ima oko 350 hiljada građana. Međutim, preduslov da se izbori održe je izbor sudija Ustavnog suda. Saslušavanja kandidata pred skupštinskim Ustavnim odborom još traju, a nije poznat datum sjednice parlementa kada bi poslanici i birali sudije, zbog čega je upitno održavanje lokalnih izbora.

“Izborna administracija sprovodi sve zakonom propisane radnje za održavanje izbora 23. oktobra. Ja sam i prije napomenuo da skupština što prije treba da izabere sudije ustavnog suda, kako bi zaštita biračkog prava mogla da se ostvari u cjelosti. Naime, zaštita biračkog prava ostvaruje se pred opštinski izbornim komisijama, tako i pred DIK-om i na kraju, u posljednjoj instanci, pred Ustavnim sudom”, kazao je Mugoša.

“Staroj većini” vrijeme za dogovor u vezi sa izborom mandatara za sastav nove vlade ističe sjutra. Ukoliko se ne dogovore, izvjesno je da može doći do raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora, što većina partija u Skupštini podržava, a ni građani nemaju ništa protiv.

“Mislim da bi najbolje bilo izbori, kad već imamo lokalne, da idu i parlamentarni zajedno, pa dako četiri godine građani budu mirni”, kaže naš sugrađanin.

A birači i građani će, zaključuju u Državnoj izbornoj komisiji, moći uskoro, u direktnom prenosu, da prate sjednice Komisije, budu u toku sa sprovođenjem izbora, zaštitom biračkog spiska i drugim procedurama koje se tiču transparentnijeg izbornog procesa.

Portal Analitika