Društvo

Građanska alijansa: Ugovori sa vjerskim zajednicama u suprotnosti su sa Ustavom

Izvor

Građanska alijansa je 2. februara u otvorenom pismu premijeru Lukšiću pohvalila namjeru i napore Vlade da uredi odnose sa vjerskim zajednicama, ali smo naglasili da smatramo da uređivanje tih odnosa na osnovu ugovora nije odgovarajući način. Posebno smo zabrinuti najavom Vlade da ugovore neće potpisati sa svim vjerskim zajednicama u Crnoj Gori.

Nakon autorskog teksta savjetnika Premijera, Srđana Spaića, objavljenom na Portalu Analitika, ostala je naša zabrinutost, ali i nezadovoljstvo zbog nespremnosti da se o ovoj problematici problem proba naći kroz dijalog. Ukazali smo da je potpisivanje različitih ugovora sa različitim vjerskim zajednicama u Crnoj Gori suprotno Ustavu, jer članom 14. Propisano je da su sve vjerske zajednice u Crnoj Gori ravnopravne. S obzirom da g. Spaić ukazuje na različite načine uređivanja odnosa države i vjerskih zajednica očekivali smo da će nam odgovoriti da li u slučajevima, kada se u formi Ugovora definišu odnosi, time utiče na regulativu u oblastima poput krivičnog postupka, obligacionih odnosa, u oblasti obrazovanja, izvršenja sankcija, stvarnog prava, medija, udruživanja i socijalne zaštite i drugih oblasti. U ugovorima koje je Vlada potpisala svega toga ima, a posebno zabrinjava što su pojedine oblasti definisane na takav način da izazivaju objektivnu sumnju da predstavljaju ograničenja ljudskih prava i sloboda vjernika koji bi svoja angažovanja htjeli da ostvare slobodno i samostalno bez odobrenja vjerskih zajednica koje su zaključile ugovore. Iako raduje što se pozivate na međunarodne standarde oni ne dozvoljavaju takvu praksu da uređivanje odnosa države sa vjerskim zajednicama bude na štetu ljudskih prava vjernika što se može vidjeti na osnovu ugovora koje je Vlada potpisala. Pojedini članovi ugovora definišu da jedan ili više vjernika mogu osnovati medij, NVO ili se na drugi način mogu udružiti samo uz saglasnost njihove vjerske zajednice. Ovo je samo jedan od primjera iz ugovora koji nijesu u skladu sa međunarodnim standardima na koje se pozivate.

Moram napomenuti i da liste zemalja koje g. Spaić navodi, nijesu potpune, kao i da je pritisak javnog mnjenja sve veći da se stvari mijenjaju u pravcu na koji mi ukazujemo, imajući u vidu da je Crna Gora prvenstveno definisana kao građanska država.

Odnose urediti zakonom: Slažemo se da je Crna Gora mjesto susreta različitih religija i da je to bogatstvo Crne Gore. Međutim, ne možemo se složiti u stavu da je to i tako shvaćeno od strane „čovjeka sa ovih prostora“ i upravo zbog toga smatramo da se slobode o kojima govorite moraju prvo definisati Zakonom. Ne tako davna prošlost na ovim prostorima, ali i pojedinačni incidenti vjerske mržnje, napada i netolerancije i neadekvatan odnos nadležnih državnih institucija u sadašnjem vremenu moraju biti dovoljan razlog da se ovi odnosi prvo urede zakonom i na jednak način za sve. Podsjećamo da u Crnoj Gori nema niti jedna pravosnažna presuda prema izvršiocima ratnih zločina, nalogodavcima i inspiratorima, kao i da po istraživanjima CEDEM-a etnička distanca u Crnoj Gori raste. Jedan od uzroka toga, je svakako i nečinjenje države po ovom pitanju.

G. Spaić ističe da je potpisivanje ugovora sa vjerskim zajednicama, između ostalog, cilj Vlade da se postigne veći stepen saradnje između vjerskih zajednica. Smatramo da će ovakva praksa postići suprotan efekat, te zbog toga je treba prekinuti i poništiti Ugovore i pokrenuti novi proces u koji treba uključiti sve vjerske zajednice kroz donošenje novog zakona. Najveće vjesrke zajednice su se negativno odredile prema ovoj praksi, dok male vjesrke zajedince nijesu ni konsultovane, iako neke od njih imaju više vjernika od nekih sa kojima je potpisan Ugovor.

Neprihvatljivo je i Vaše stanovište da su Ugovori samo polazna osnova, za regulisanje odnosa. Smatramo da polazna osnova mora biti dijalog, potom donošenje strategije, koja treba da rezultira usvanjenjm Zakona. Sporazumna volja dvije strane, tj. Ugovor svakako nije način. Naprosto jer je elemntarna stvar da nižim pravnim aktom, ne može se uticati na više pravne akte, kako ste vi uradili. Konkordati su, podsjećamo, potpisani, između nekih država sa jedne strane, i druge države (Vatikana) sa druge strane.

Ugovori nijesu dobar put: Na kraju ne stoji ni osuda da mi koji smatramo da Zakonom treba urediti odnose države i vjerskih zajednica da želimo na „brzinu“ urediti te odnose. Takav način osudiste i kazaste da je upravo zakonsko rješenje „brzina“ a ugovori kvalitetno rješenje. Mi ne tražimo nerealnu brzinu, već ukazujemo na velku sporost, jer se već godinama ukazuje na prevaziđenost postojećeg Zakona. Stručna javnost, po riječima Spaića, je dobro prepoznala da se u potpisanim dokumentima nalazi osnova budućih zakonskih rješenja. Napominjemo da je „brzina“ kada je Vlada odlučila da uređuje odnose sa vjerskim zajednicama bez uključivanja u taj proces šireg kruga zainteresovanih strana. Pažljivim praćenjem i kontaktom sa brojnim zaintersovanim stranama utvrdili smo da je značajna pravna javnost ukazala da ovaj put koji je Vlada odabrala nije dobar i da je neophodno ovakav odnos prije svega urediti zakonski.

Pozivamo g. Spaića i Vladu da još jednom razmisli o poništenju ugovora koji su do sada potpisani i pošto je iskazana volja da se o ovom pitanju povede šira rasprava i da se „polako“ dođe do rješenja Građanska alijansa stoji na raspolaganju kao partner na tom putu. Svako drugo ponašanje Vlade smatraćemo marketinški motivisano bez želje za kvalitetnim uređenjem odnosa sa vjerskim zajednicama i na uštrb ljudskih prava.

(Autor je koordinator programa ljudskih prava u GA)

Portal Analitika