Prema njenim riječima, ovom reformom adresiraju se godinama uočavane manjkavosti našeg izbornog i političkog sistema i jasno se implementiraju mjere koje su sugerisane od strane evropskih institucija i domaćeg NVO sektora.
“Prvenstveno, objedinjavanjem svih lokalnih izbora zajedno sa parlamentarnim u jedan dan, omogućava se stabilizacija političkih prilika i izbjegava se stanje kontinuiranog izbornog procesa. Izuzetno je važno da do kraja 2026., kada planiramo da kompletiramo pregovarački proces, političke okolnosti ne budu optrećene izbornim tenzijama, kako bi fokus institucija mogao biti na ispunjavanju evropske agende. Vjerujem da će građani tako moći kvalitetnije da sagledaju produktivnost donosioca odluka, bez izborne “buke” i lakše donesu odluku koga će podržati na izborima”, navela je Gorčević.
Uz to,dodaje, dodatno unaprjeđenje izbornog ambijenta omogući će se profesionalizacijom Državne, odnosno, Centalne izborne komisije, čije odluke više neće biti proizvod političkih kompromisa, već izraz ekspertsko-pravnih standarda i nepristrasne primjene zakona.
“Za mene posebno važna je i treća komponenta ove reforme, obavezna kvota od 40% žena na izbornim listama, što će značajno unaprijediti političku participaciju žena i predstavlja veliki korak ka 100% rodnoj ravnopravnosti u odlučivanju.U trenutku kada Crna Gora odlučuje da li će zaista postati evropska demokratija, saglasje političkih suprotnosti pokazuje da postoji volja za dogovorom, kada je interes društva iznad partijskog. Nadam se da niko neće biti kočnica dugoočekivanim promjenama”, zaključuje Gorčević.