Društvo

Gogić: Ustavni sud funkcioniše otežano, ali nije blokiran

Ustavni sud funkcioniše otežano, ali ne i blokirano. Sjednice Vijeća i plenarne sjednice se održavaju redovno, a predmeti rješavaju u jednakom broju kao i prethodnih godina, a primaju u sve većem, što na godišnjem nivou prouzrokuje zaostatke, kazao je u izjavi za "Dan" dugogodišnji sudija ovog suda Milorad Gogić, odgovarajući na pitanje kako komentariše to što od početka godine najviša sudska instanca radi sa pet sudija.

Gogić: Ustavni sud funkcioniše otežano, ali nije blokiran Foto: Ilustracija
DanIzvor

“Ustavni sud konstantno bilježi uvećan priliv predmeta. Trenutno, Ustavni sud ima preko 3.600 predmeta u radu. Porast broja primljenih predmeta nije kompatibilan i sa adekvatnim brojem kadra u Ustavnom sudu, kako sudija, tako i stručne službe i prostora. Ograničeni kapaciteti ne bi smjeli uticati na djelotvorno odlučivanje, ali imajući u vidu priliv predmeta i njihov zaostatak, nije teško zaključiti da Ustavni sud sa postojećim kapacitetima teško može održati efikasnost u odlučivanju. Treba imati u vidu činjenicu da su predmeti različite pravne složenosti, te da pored kvantiteta, odnosno broja riješenih predmeta, od Ustavnog suda se očekuje i kvalitet, a za to je potrebno studiozno i stručno tumačenje koje zahtijeva vrijeme. Svjestan sam činjenice da građani dugo čekaju na odluku Ustavnog suda, i mišljenja da bi se država morala pozabaviti ovim problemom, stvarajući neophodne pretpostavke za efikasno i djelotvorno funkcionisanje Ustavnog suda”, kaže Gogić, komentarišući broj predmeta u radu i opterećenost sudija.

Komentarišući to što je Ustavni sud često na meti kritika da je pod političkim uticajem, Gogić poručuje da nezavisnost Ustavnog suda i sudija koji ga čine, od političkih, a i drugih uticaja izvana, elementaran preduslov za funkcionisanje Ustavnog sudstva.

“Tekst Ustava i zakona pruža normativne garancije za nezavisnost kako institucije, tako i Ustavnog sudije. One se sastoje u načinu izbora, po kojem je, kako već i sami znate, neophodan kvalifikovani parlamentarni konsenzus, potom u dužini mandata, inkompatibilnosti sudijske funkcije sa drugim funkcijama, kao i imunitetom koji uživamo kao sudije Ustavnog suda. Stvarnost treba biti takva da korespondira sa ovim normativnim uređenjima, a u tom smislu, svaki sudija pojedinačno, snosi odgovornost u koršićenju ovih ustavno pravnih garancija, a to značajno zavisi i od karaktera, obrazovanja i profesionalnog iskustva svakog od nas koje treba biti takvo da sebi dopuštamo da prihvatimo jednu istinsku intelektualnu nezavisnost, odnosno sposobnost da ostanemo ravnodušni na moguće uticaje i želje bilo kojih političkih subjekata. Vjerujem da svoje zadatke obavljam nezavisno, zakonito i profesionalno, a u isto želim da vjerujem kada su i moje kolege u pitanju”, zaključuje sudija Gogić.

Portal Analitika