Fudbal

Godišnjica Hilsbroa

Izvor
Druga velika greška organizatora bila je ta što je daleko brojnijim navijačima Liverpula dodijelio čak šest hiljada manje ulaznica nego pristalicama Foresta, a dobili su i manju tribinu. Njih više od dvije hiljade ostalo je na ulazima kada je meč počeo u 15 sati, a nakon tragedije policijski nadzornik izjavio je da su naredbe o puštanju navijača na stadion izdate zbog toga što su policijski službenici procijenili kako je pritisak navijača spolja bio "opasan po život".nMeđutim, 94 života su nestala upravo po ulasku navijača spolja, jer su one na već prepunoj tribini gurnuli naprijed i tako su mnogi završili prignječeni na visoke ograde koje su "iz sigurnosnih razloga" na vrhovima bile opasane žicom. Ono što tragediju čini posebno jezivom je to što se za vrijeme haosa koji je rezultirao tolikim pogibijama, utakmica uredno igrala. Za njen prekid zaslužan je policajac koji je nakon što je vidio da navijači ispadaju kroz otvor prema terenu ili da rijetke sretnike uspijevaju izvući gledaoci koji su se nalazili preko ograde, uletio na igralište i sudiji naredio prekid utakmice. 1504Hillsborough_Memorial

Navijači Liverpula četiri godine ranije na briselskom finalu Kupa šampiona protiv Juventusa izazvali su tragediju na Hejselu kada su upali na tribinu italijanskih navijača koji su u strahu počeli bježati u stampedu u kojemu je poginulo 38 ljudi. Međutim, nakon tragedije na Hejselu (koja je rezultirala izbacivanjem engleskih klubova iz evropskih kupova) i kako bi spriječili eskalaciju navijačkih sukoba 80-ih, u Engleskoj su odlučili "poboljšati sigurnosne mjere", ali su u Šefildu ograde podignute u tu svrhu postale smrtonosna zamka.

Nakon završetka istrage odlučeno je da se uklone ograde sa engleskih stadiona, a najveći dio njih je preuređen tako da više nijesu imali "stajanja". Naročito su bile potresne scene kada su beživotna tijela mnoge đece i tinejdžera polagali na travnjak. Oko 200 povrijeđenih su do vozila hitne pomoći nosili na komadima ograde i reklamnim panoima. Sve ovo cijela Velika Britanija gledala je u direktnom prenosu jer su se kamere BBC-a uključile sa terena nakon što je utakmica prekinuta. Od posljedica nesreće umrla su još dva navijača (posljednji tek u martu '93. kada su ga isključili sa aparata koji su ga održavali u životu), što ukupnu brojku podiže na 96.

Klub se brojnim poginulim navijačima poklonio tako što je sa svake strane grba dodao plamen, a tragedija je ostala duboko urezana u nacionalnu svijest i pop-kulturu Britanije; inspirisala je dvije televizijske drame ("Hillsborough"), a velški bend Manic Street Preachers je snimio pjesmu pod nazivom S.Y.M.M. (South Yorkshire Mass Murderer) u kojoj je "ubica" upravo policija.

Portal Analitika