Svijet

Naučnici kažu da još uvijek ima vremena da se ograniči

Globalno zagrijavanje prvi put probija ključnu granicu od 1.5 stepeni Celzijusa

Svijet koji se pregrijava najvjerovatnije će preći granice temperature u narednih nekoliko godina, predviđanja su naučnika.

Globalno zagrijavanje prvi put probija ključnu granicu od 1.5 stepeni Celzijusa Foto: Pixabay
AgencijeIzvor

Istraživači kažu da postoji 66 odsto mogućnosti da će temperature preći 1,5 stepena Celzijusa globalnog zagrijavanja do najkasnije 2027. godine.

Mogućnosti se povećavaju zbog emisija koje su izazvane aktivnostima ljudi i promjenama u klimatskim obrascima koji se očekuju ovog ljeta.

Ako svijet pređe ovu granicu, naučnici naglašavaju da će prelazak temperaturne granice, iako zabrinjavajući, vjerovatno biti privremen.

Dostizanje praga značilo bi da je svijet 1,5 stepeni Celzijusa topliji nego što je bio tokom druge polovine 19. vijeka, prije nego što su stvarno počele da rastu emisije fosilnih goriva nastale industrijalizacijom.

A probijanje granice čak i za samo godinu dana zabrinjavajući je znak da se zagrijavanje ubrzava, a ne usporava.

Broj 1,5 stepena Celzijusa postao je simbol globalnih pregovora o klimatskim promjenama. Države su se složile da će “nastaviti s naporima” da ograniče rast globalne temperature na 1,5C prema Pariškom sporazumu iz 2015.

Prelazak preko 1,5 stepena Celzijusa svake godine tokom najviše dvije decenije doveo bi do daleko većih posljedica zagrijavanja, poput dužih toplotnih talasa, intenzivnijih oluja i šumskih požara.

Ali prelazak limita u jednoj od narednih nekoliko godina ne bi značio da je granica koju propisuje Pariski sporazum probijena.

Naučnici kažu da još uvijek ima vremena da se ograniči globalno zagrijavanje oštrim smanjenjem emisija.

Svjetska meteorološka organizacija od 2020. daje procjenu mogućnosti da svijet probije prag od 1,5 stepena Celzijusa u bilo kojoj godini.

Do prošle godine mogućnost prelaska limita se povećala na 50 odsto, a sada je skočilo na 66 odsto.


Portal Analitika