Ministar ekonomije Branko Vujović najavio je mogućnost ponovog otvaranja pogona fabrike Glinica podgoričkog Kombinata aluminjuma. Glinica, jedan od glavnih pogona Kombinata aluminijuma, ne radi od početka prošle godine, a od tada većina njenih radnika se nalazi na odmorima ili su uzeli otpremnine.
- Otvaranje pogona zavisiće od prilika na tržištu aluminijuma. Ukoliko bi berzanska cijena aluminijuma i cijena glinice nastavila trend rasta, onda ima smisla pričati o pokretanju proizvodnje – rekao je Vujović Portalu Analitika.
Ministar Vujović je podsjetio da su Rusi započeli investiciju vrijednu osam miliona eura gradnje nove peći za kalcinisanje glinice, ali da su ubrzo odustali.
- Bitna promjena na tržištu aluminijuma i veliki pad cijene metala i glinice, doprinio je da se vlasnici KAP-a odluče za odustajanje od puštanja u pogon peći za kalcinisanje. Rusi su tada izračunali da je bilo jeftinije kupovati na tržištu glinicu nego je proizvoditi- objasnio je Vujović, nagalašavajući da se nada da će se situacija na tržištu promijeniti.
Glinica koja se dobija iz rude boksita je glavna sirovina za proizvodnju aluminijuma. Rudnici boksita sada izvoze rudu boksita u Mađarsku i Grčku.
Otvaranje Glinica oživljava Boksite: Domaći stručnjaci su saglasni da bi ponovo puštanje u rad fabrike Glinica doprinijelo oživljavanju Rudnika boksita koji se nalaze u najtežoj krizi od svog osnivanja.
Nekadašnji generalni direktor KAP-a Mihailo Banjević smatra da treba hitno otvoriti fabriku Glinice u KAP-u, jer bi se tako pokrenula veća proizvodnja u Rudnicima Boksita.- Hoću da vjerujem da se proces restrukturiranja KAP-a privodi kraju jer odlaganje završetka tog procesa, pretpostavljam, da ima velike posljedice na vlasnike fabrike, na radnike i na crnogorsku ekonomsku zbilju. Konkretno, rad KAP-a djeluje stabilizirajuće na crnogorsku ekonomiju, naročito ovogodišnje povećanje proizvodnje metala na 80 hiljada tona, uz jačanje berzanske cijene aluminijuma. Ukoliko bi se pokrenula fabrika Glinice riješio bi se problem u Rudnicima boksita, što bi takođe stimulativno uticalo na ukupna ekonomska kretanja u državi- ocjenjuje Banjević za Portal Analitika.
Da li je Glinica rentabilna: I analitičar tržišta Aluminijuma Goran Đukanović smatra da treba pokrenuti proizvodnju u fabrici Glinica: „Menadžment KAP-a i Vlada Crne Gore trebali bi da objasne javnosti situaciju oko Fabrike glinice, kao i da pokažu jasnu računicu po kojoj ta fabrika nije rentabilna za rad u ovoj, a moguće i narednoj godini”, saopštio je Đukanović Portalu Analitika.
- Zašto uprava KAP-a i CEAC-a ne objavi cijenu po kojoj se glinica kupuje, od kog proizvođača, kolika je njena cijena po prispjeću u KAP, odakle se transportuje i po kojoj cijeni, kolika je cijena glinice trenutno na tržištu, da li je sklopljen dugoročni ugovor za kupovinu glinice ili se ona kupuje /plaća po svakoj isporuci, kao što je slučaj sa prodajom aluminijuma...”, postavlja Đukanović brojna pitanja na koja uprava KAP-a ne daje odgovore.Đukanović smatra da cijena glinice na tržištu iznosi oko 330 dolara za tonu, što znači da je njena cijena po prispjeću u KAP oko 400 dolara po toni. Iz KAP-a su ranije kao razlog za zatvaranje Fabrike glinice navodili proizvodnu cijenu od 550 dolara po toni pri cijeni boksita od preko 30 eura po toni i rekordno visokim cijenama kaustične sode i natrijum sulfida koji se koriste u procesu proizvodnje glinice.
- U međuvremenu cijene su pale i svi ulazni troškovi su niži,a prozvodna cijena boksita ne može biti ista za 1200 i 500-600 radnika u Rudnicima boksita gdje je na plate zaposlenih zaračunato preko polovina ukupnih proizvodnih troškova u tom preduzeću, objasnio je Đukanović.
Prema njegovim riječima, posebno se mora uzeti u obzir činjenica da su KAP i Rudnici boksita povezani sistemi. “Ušteda koju bi KAP-imao od zatvaranja Fabrike glinice moguće daleko manja od gubitaka koju bi CEAC imao usled prestanka kopanja rude boksita za KAP,a nakon optimizacije broja radnika u Rudnicima boksita”, tvrdi Đukanović.
Rusi su ranije izračunali da zatvaranje pogona Glinice donosi uštedu od 8,25 miliona dolara na godišnjem nivou, ali nijesu izračunali koliko gašenjem tog pogona čine štetu Rudnicima boksita.
Predrag Zečević