Podgorica

Glavni grad: Kuća zdravlja svakodnevno potvrđuje značaj postojanja ovog socijalnog servisa

Kuća zdravlja je jedini socijalni servis ovog tipa u Crnoj Gori, osnovan od strane Glavnog grada, pri Sekretarijatu za socijalno staranje, koji pruža besplatnu psihosocijalnu podrška. 

Glavni grad: Kuća zdravlja svakodnevno potvrđuje značaj postojanja ovog socijalnog servisa Foto: PG Biro
Portal AnalitikaIzvor

Nastao je u julu 2021. godine, u jeku pandemije koronavirusa, a u cilju poboljšanja kvaliteta života građana u tom za sve nas izazovnom periodu. Veliki broj posjeta građana svjedoči da je ovakav socijalni servis bio neophodan glavnom gradu.

“Do danas u Kući zdravlja evidentirano je preko 400 građana koji su se javili za psihosocijalnu pomoć i dobili savjetovanje, oko 1000 sati savjetovanja je odrađeno u Kući zdravlja. Pored toga ovdje nudimo i “karticu prednosti” to je servis koji je namijenjen onkološkim pacijentima i pacijentkinjama kojom stiču određenu prednost kada je u pitanju lokalna samouprava i mogu je podići u toku radnog vremena Kuće zdravlja. Takođe, nudimo i besplatne testove na prisustvo psihoaktivih supstanci. Do sada u Kući zdravlja je podijeljeno oko 200 ovih testova”, kazala je mr Saša Lazović, psihološkinja u Kući zdravlja, dodavši da se sve više građani oslobađaju i javljaju za savjetovanje, te da prestaje da bude tabu tema, jer vide u ovom servisu mogućnost da sebi pomognu na način što će pospješiti svoje mentalno zdravlje.

Osobe koje se javljaju za pomoć su različitih starosnih dobi i povod njihovog obraćanja je različit. Mađu korisnicima ovog servisa nalaze se žrtve porodičnog i vršnjačkog nasilja, osobe koje se suočavaju s problemom bolesti zavisnosti, osobe u povećanom riziku ili sa potvrđenim HIV/AIDS nalazom, osobe sa narušenim partnerskim i porodičnim odnosima, sugrađani koji se bore sa problemom neplodnosti, osobe koje se suočavaju sa teškim oboljenjima ili invaliditetom članova porodice, sugrađani kojima je potrebna podrška zbog gubitka bliske osobe, pripadnici LGBTQ populacije, kao i lica koja trpe mobing.

"Memorandum o saradnji potpisan je sa tri nevladine organizacije: Udruženjem psihologa Crne Gore, CAZAS-om i Centrom za prava djeteta Crne Gore. U radu Kuće zdravlja učestvovuju psiholozi, socijalni radnici, doktori medicine koji su zapošljeni u službama, organima i javnim ustanovama Glavnog grada, ali i pomenutim nevladinim organizacijama", navode iz Glavnog grada. 

Podsjećamo, Kuća zdravlja se nalazi na adresi : Ul. Novaka Miloševa 32 (dvorišna strana). Sve usluge u Kući zdravlja su besplatne, a građani se mogu prijaviti putem telefona 020/220-994, mail adrese kuca.zdravlja@podgorica.me ili direktnim dolaskom u prostorije, svakoga radnog dana u period od 08 do 20 časova. 

"Svim građanima koji se obrate Kući zdravlja za pomoć anonimnost je zagarantovana", navode u saopštenju. 

Portal Analitika