Društvo

Glavatović: Zemljotres uobičajen za ovaj seizmogeni prostor koji se aktivira svakih 10 godina

Izvor

Seizmološki zavod registrovao je umjeren zemljotres, sa magnitudom 4,5 stepeni Rihtera, odnosno na zemljinoj površini nešto manje od 7 stepeni Merkalijeve skale. Epicentar se nalazio blizu Danilovgrada, na tri kilometra jugozapadno, na planini Garač. Zemljotres je izazvao značajnu paniku u centralnom dijelu, a osjetio se u cijeloj zemlji, podsebno u Podgorici, Danilovgradu, Cetinju, ali i primorju, kaže Glavatović.

On objašnjava da je zemljotres bio na priličnoj dubini, na nekih 17 do 18 kilometara, što je prosječna dubina za većinu zemljotresa koji se događaju na toj velikoj rasjednoj formi koja polazi od sjeverne Albanije preko Podgorice, i koja praktično formira Bjelopavlićku kotlinu i kreće se na zapad prema Hercegovini. To je uobičajeni zemljotres za to područje centralnog dijela Crne Gore. 1992. godine imali smo dva indentična zemljotresa sa snagom 4,5 jedinica Rihterove skale, nešto istočnije od Danilovgrada i blizu Podgorice u roku od tri mjeseca, ističe naš sagovornik.

zemljotres1Na pitanje da li ovaj zemljotres može možda biti najava nekog jačeg potresa, direktor Seizmološkog zavoda naglašava da se to ne može tvrditi.

-S obzirom na seizmogeni potencijal tog područja, koji je po analizama baziranim na dugoj seizmičkoj istoriji prostora 5,5 jedinica, što mu je gornji maksimum, nerealno je očekivati neki izuzetno snažan zemljotres. 5,5 Rihtera je još uvijek za solidno izgrađene objekte relativno tolerantno. S druge strane, ova serija, kao kod svih nešto jačih zemljotresa, praćena je serijom snažnih naknadnih zemljotresa, tako da je tokom noći zabilježena čitava serija zemljotresa, od kojih je najsnažniji bio 3,7 rihtera, kaže Glavatović.

Ovo je uobičajena aktivnos za ovaj poznati i duboki seizmogeni rasjed koji se povremeno aktivira, svekih desetak godina u prosjeku. Taman kada zaboravimo na te potrese, a oni nas podsjete da je zemljina kora aktivna, kaže na kraju direktor Seizmološkog zavoda Crne Gore.

Portal Analitika