Politika

Sjednica parlamenta na kojoj treba da budu izabrani članovi tijela koje bira sudije biće održana danas

Glasanje za četiri kandidata drži otvoren prozor za EU

Dok Skupština ima šansu da na vanrednom zasijedanju popuni Sudski savjet, prethodno je propuštena prilika da se glasa o sudijama Ustavnog suda koji će za manje od mjesec izgubiti kvorum. Na sjednici Ustavnog odbora nijedan od 18 kandidata nije dobio potrebnu većinu da bi se kvalifikovao da se o njemu izjašnjavaju poslanici na plenumu

Glasanje za četiri kandidata drži otvoren prozor za EU Foto: Youtube
PobjedaIzvor

Prijedlog za izbor četiri člana Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika naći će se na dnevnom redu vanrednog zasijedanja Skupštine Crne Gore koja počinje danas, ali još nema jasnih stavova u pogledu toga ko će sve glasati i da li će biti dvotrećinske većine za listu kandidata koju je utvrdio Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu na sjednici 30. jula.

Tada su većinsku podršku na Odboru od 33 kandidata koja su ispunjavala uslove da se o njima odlučuje, dobili profesori Pravnog fakulteta Radoje Korać i Nebojša Vučinić, te advokati Dragan Šoć i Fikret Kurgaš.

Podsjetimo, Vučinić je tada dobio devet glasova, Korać i Šoć po osam, a Kurgaš sedam glasova.

Poslanici Demokratskog fronta bili su uzdržani prilikom glasanja uz ocjenu da nema uslova da se na plenumu glasa o kandidatima, odnosno da nema dogovora o većinskoj dvotrećinskoj podršci koja je neophodna za izbor.

Ujedno, tada su podršku popunjavanju Sudskog savjeta uslovili potpisivanjem Temeljnog ugovora, da bi nakon toga saopštili da je predsjednica Skupštine Danijela Đurović, kršeći Ustav, Zakon o sudskom savjetu i sudijama, i Poslovnik, uvrstila u dnevni red vanrednog zasijedanja predlog za izbor četiri člana Sudskog savjeta iz redova uglednih pravnika.

Premijer Dritan Abazović apelovao je juče na poslanike da se izglasa Sudski savjet na današnjoj sjednici Skupštine.

''To je nacionalni interes i smatram da bez obzira na razlike, ova tačka treba da se završi. Vjerujem da će biti podrške, da li za sve članove Sudskog savjeta to je dilema. Neki kandidati imaju veću, neki manju podršku. Bilo bi dobro da se identifikujemo, jer se EU put bez toga ne može odblokirati'', rekao je Abazović sinoć za TV Vijesti.

Uprkos činjenici što je u finišu redovnog proljećnog zasijedanja bilo evidentno da nije postignuta dvotrećinska većina o sudskim imenovanjima, odnosno izboru članova Sudskog savjeta, Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu glasao je o kandidatima i definisao listu od četiri kandidata o kojima bi trebalo da se izjasne poslanici na plenumu.

Na proljećnom zasijedanju se plenum nije izjasnio jer 31. jula sjednica nije održana.

Prema ocjeni Miloša Konatara iz Građanskog pokreta Ura, sjednica Skupštine i izjašnjavanje o kandidatima za članove Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika pokazaće ko je za evropski put Crne Gore.

''Izborom četiri ugledna pravnika – profesora Koraća i Vučinića, kao i advokata Kurgaša i Šoća – kompletiraćemo Sudski savjet i ispuniti prvu od tri glavne obaveze na putu EU integracija'', naveo je Konatar na Tviteru.

Ko nije za izbor članova Sudskog savjeta, kako zaključuje, taj ne želi Crnu Goru u Evropskoj uniji.

Dok Skupština ima šansu da na vanrednom zasijedanju popuni Sudski savjet, prethodno je propuštena prilika da se glasa o sudijama Ustavnog suda koji će za manje od mjesec izgubiti kvorum.

Na sjednici Ustavnog odbora nijedan od 18 kandidata nije dobio potrebnu većinu da bi se kvalifikovao da se o njemu izjašnjavaju poslanici na plenumu.

Poslanik Demokrata Momo Koprivica za takav ishod optužio je tada upravo Građanski pokret Ura i SNP, za koje je kazao da su zbog političkih kalkulacija opstruirali izbor sudija.

Kao primjer je naveo Uru koja nije glasala ni za jednog kandidata.

Tako je propala šansa da izbor sudija Ustavnog suda, koji zbog krize vlasti, pada prethodne vlade i pregrupisavanja u parlamentu nikako nije dolazio na dnevni red, bude završen.

Prvi konkurs za izbor dvoje sudija raspisan još u septembru prošle godine, a nakon njega još dva konkursa, kako je koji od preostalih sudija Ustavnog suda sticao uslove za penziju.

Izbor makar jednog sudije Ustavnog suda bio je imperativ kako ta sudska instanca, koja inače radi u krnjem sastavu, ne bi sredinom septembra ostala bez kvoruma, nakon što jedan od četvoro preostalih sudija (Miodrag Iličković) formalno stekne uslove za penziju, a sastav suda, koji bi trebalo da ima sedam članova, u međuvremenu nije popunjavan. I pored toga, konsenzusa nije bilo.

Osim Miodraga Iličkovića, trenutno sudije Ustavnog suda su predsjednik Budimir Šćepanović, Milorad Gogić i Desanka Lopičić.

Podsjetimo, Ustavni sud ima sedam sudija, koje bira Skupština na 12 godina, dvotrećinskom većinom glasova poslanika, ali trenutno radi na ivici kvoruma sa četiri člana.

Ustavni odbor raspisao je novi konkurs za izbor četvoro sudija Ustavnog suda. Za sudiju Ustavnog suda bira se, kako je navedeno u javnom pozivu, lice iz reda istaknutih pravnika sa najmanje 40 godina života i 15 godina radnog iskustva u pravnoj struci.

Portal Analitika