Društvo

GI "21. maj": Ne smijemo zaboraviti poginule junakinje i junake sa Sutjeske

Na današnji dan 1943. probojem antifašističkih partizanskih snaga predvođenih komunistima okončana je legendarna Bitka na Sutjesci, kazali su iz Građanske inicijative “21. maj”.

GI "21. maj": Ne smijemo zaboraviti poginule junakinje i junake sa Sutjeske Foto: Građanska inicijativa 21. maj
Portal AnalitikaIzvor

“Šest puta brojnije i višestruko oružano nadmoćnije njemačke, italijanske i bugarske fašističke trupe, uz podršku domaćih izdajnika, imale su za cilj da unište glavninu partizanskih snaga i Vrhovni štab NOVJ. Tokom jednomjesečne bitke stradala je trećina partizanskih boraca ili njih oko 7500 iz svih krajeva bivše Jugoslavije, od čega je bilo 597 žena što je jedinstven primjer heroizma u II svjetskom ratu. Rame uz rame ginuli su junaci iz hrvatske Dalmacije i Banije, bosanske Krajine i BiH, Crne Gore, sa prostora cijele nekadašnje Jugoslavije. Srbi, Hrvati, Crnogorci i Muslimani, najbolji Jugosloveni svih nacija i vjera, dajući svoje živote, ostali su nezaboravan primjer slobodarstva, žrtvovanja i herojstva u borbi protiv nacističkih i fašističkih okupatora i zločinaca”, naveli su u saopštenju.

U ovoj antičkoj bici, ističu, stradali su borkinje i borci iz raznih gradova bivše Jugoslavije.

“Najviše iz Splita – 557, Šibenika – 535, Gline – 550, Petrinje – 237, Knina – 235, Trogira – 228, Dvora na Uni – 206, Livna – 196, Nikšića – 190, Makarske – 188, Bosanskog Petrovca – 112, Drvara – 103, Danilovgrada – 77”, kažu u saopštenju. 

U bici je, dodaju, učestvovalo oko 3.300 Crnogoraca što je činilo oko 15 odsto ukupnog sastava NOVJ na Sutjesci.

“Podsjećamo da je samo iz Četvrte proleterske crnogorske brigade poginulo 456 boraca, dok iz Pete proleterske crnogorske brigade 396 boraca. Nikada ne smijemo zaboraviti poginule junakinje i junake sa Sutjeske, kao i stradanja patriotski opredijeljenih civila, njih oko 1.500, što je za uvijek obilježilo ovu najkrvaviju antifašističku bitku tokom Drugog svjetskog rata na tlu bivše Jugoslavije. Crna Gora pamti”, zaključuju u saopštenju.

Portal Analitika