"Nema dileme da se crnogorska državna politika mora fokusirati na budućnost. Sistemske reforme, posvećenost prijemu u EU, kao i humani i solidaristički preobražaj društva treba da budu temelji progresivne politike", smatraju oni.
Ubjedljiva većina građana, dodaju u GI "21. maj", želi da živi u državi koja garantuje sigurnost, prosperitet i integrisanost u evropske i atlantske političke, ekonomske i bezbjednosne strukture.
“To uključuje eliminaciju partitokratije i razvoj građanske demokratije, kao i sekularizaciju društva i marginalizaciju klerikalizma i revizionizma čiji je ključni nosilac nacionalistička SPC", ocjeljuju iz GI "21. maj".
Kako dodaju, budućnost Crne Gore je nezamisliva bez utemeljenja u antifašističkoj, slobodarskoj i državotvornoj tradiciji.
"To podrazumijeva trajni respekt prema herojskom komunističkom i partizanskom oslobodilačkom pokretu. To zahtijeva i poštovanje prema žrtvama crnogorskih komita koji su odbili aneksiju Crne Gore od strane velikosrpske okupacione politike", smatraju u tom pokretu.
Konačno, to uključuje postojan oslonac na viševjekovnu crnogorsku borbu za nezavisnost, slobodu i dostojanstvo, navode iz GI "21. maj".
“Slavne tradicije su neraskidivi dio progresivne Crne Gore i to neće moći promijeniti bilo koja falsifikatorska, bezvrijedna i podanička politika”, zaključili su.