Naime, SZO se optužuje kako je prekasno upozorilo ostatak svijeta o koronavirusu te da je organizacija prikrivala činjenice štiteći kineske interese. Za Kinu se vjeruje kako je broj zaraženih i mrtvih od koronavirusa puno veći nego što su tamošnje vlasti prijavile. SAD je počeo istraživati koliko je "kinocentrična" Svjetska zdravstvena organizacija tokom ove pandemije zaista bila i što je sve sakrila od javnosti.
"Dovoljno rano smo upozorili svijet"
Dok se taj proces ne završi, predsjednik SAD-a Donald Tramp je ukinuo finansiranje organizacije. SAD godišnje uvjerljivo najviše uplaćuje SZO-u (više od 500 miliona godišnje).
"Kada pogledamo stvari unatrag, mislim da smo dovoljno rano upozorili svijet i države su se imale vremena pripremiti. Bilo je dovoljno vremena za pripremu. Prvo upozorenje smo poslali kada je bilo 82 zaraženih u svijetu bez smrtnih slučajeva. To smo napravili 30. januara i od tada su prošla gotovo tri mjeseca."
Iz SAD-a se najviše poziva da Gebrejesus podnese ostavku, ali puno država je pohvalilo rad SZO-a ocijenivši njihov doprinos u ovakvim vremenima vitalnim. Kada je upitan o mogućoj ostavci, Gebrejesus je kratko odgovorio:
"Nastavit ću raditi dan i noć kako bih spašavao živote", rekao je novinarima u Ženevi.