Portparol kompanije Astra zenka koja sa timom naučnika sa Oksforda radi na razvoju vakcine u koju Zapad polaže najviše nade, kaže da je pauza „rutinska“ stvar.
Problem je, piše Gardijan, što detalji „potencijalno neobjašnjive bolesti“ jednog od volontera nijesu baš jasni.
Što se dogodilo?
Britansko-švedska kompanija Astra zenka povrdila je da je jedan od njihovih volontera razvio neobjašnjivu bolest. Kompanija je momentalno odlučila da zaustavi dalja testiranja širom Britanije, Brazila i Južne Afrike u kojima učestvuje 17.000 ljudi.
Vakcina je trenutno u trećoj, finalnoj fazi testiranja i dosadašnja iskustva pokazala su da su volonteri dobro reagovali na nju.
Detalji misteriozne bolesti nijesu objavljeni ali Njujork tajms prenosi da je jedan od volontera razvio transverzalni mijelitis – upalu kičmene moždine. Astra zeneka nije komentarisala ove izvještaje .
Što to znači za vakcinu? Koliko će testiranje biti zaustavljeno?
Iako je tetiranje pauzirano, nezavisni komitet će razmotriti i proučiti bezbjednosne podatke kako bi utvrdili da li je bolest volontera povezana sa vakcinom ili nema nikakve veze sa lijekom koji razvijaju.
Ako se ispostavi da je bolest izolovana i da nema veze sa vakcinom, to znači da bi pauza mogla da potraje između nedjelju i mjesec dana, rekao je Gardijanu profesor vakcinologije sa sidnejskog univerziteta Robert Buj.
Astra zeneka navodi da su pauziranja u testiranju rutinska pojava, a ovo je, podsjeća BBC, drugo pauziranje rada na ovoj vakcini od početka testiranja u aprilu.
Buj kaže da je pauza zabrao „obećavajuća“ jer je pokazatelj ozbiljnog i rigoroznog pristupa vakcini i dokaz da su proizvođači „super oprezni“.
Testiranja će se, sasvim sigurno, nastaviti i Buj vjeruje da će Astra zeneka ipak uspjeti da isporuči prvu dozu vakcina početkom 2021. U slučaju da je bolest ipak povezana sa vakcinom, vakcina će se odbaciti.
Stručnjaci podsjećaju da nema razloga za paniku jer je oksfordska vakcina jedna od šest koje su u trećoj fazi testiranja.
„Mnogo pametnih ljudi radi sada na ovoj vakcini“, rekao je Buj koji je optimističan da će početkom sljedeće godine jedna od šest vakcina stići do opšte populacije.