Politika

Gantar: Upregovorima sa EU parlament mora biti jači od vlade

Izvor

On ističe da je ova odluka unutra­šnje pitanje Crne Gore, ali da isku­stvo pokazuje da veća uloga parla­menta čini da se pozicija i opozicija drže zajedno u pitanjima koja se tiče evropske budućnosti.

- Ako su evropske integracije stra­teški cilj Crne Gore i postoji kon­senzus o tome u parlamentu, onda je neophodno da poslanici pozicije i opozicije nađu zajednički jezik. To znači da treba preći sa riječi na djela, a kako se do toga dolazi, pita­nje je specifične političke kulture. Veoma je bitno da tu opozicija ima značajan udio u procesu odlučiva­nja. Treba ih što više uključiti. Možda im ne bi trebalo dati najzna­čajnije funkcije, ali bi bilo poželjno da budu aktivan dio ovog procesa, pogotovu u parlamentarnim tijeli ma. Harmonizacija sa evropskim zakonodavstvom je veliki posao. Samo na području ekologije ima preko dvjesta direktiva i nije poenta u tome samo ih prepisati, već ih i implementirati. To je veliki posao. Baš zbog toga slovenačke stručne službe rade mnogo i predano sa crnogorskim parlamentarcima - kaže sagovornik Pobjede.

Gantar kaže da ne može sugerisati Crnoj Gori da organizuje referendum o ulasku u NATO, iako je Slo­venija to učinila, ali kaže da takva odluka ima veći legitmitet.

- Ušli smo u taj rizik, koji nije bio prevelik. Veoma je bitno procijeniti veličinu rizika i zato je to odluka crnogorskih vlasti. S druge strane, referendum se u Sloveniji organi­zuje veoma često, ponekad i za neka ne tako značajna pitanja, i to je institut koji i previše koristimo. Jednostavno smo željeli da pojačamo legitimitet naših odluka - kaže Gantar.

Komentarišući   pitanje   admini­strativnih kapaciteta, Gantar kaže da i Slovenija kuburi sa glomaz­nom i neefikasnom administraci­jom.

- Predstavnici vlasti godinama obećavaju da će smanjiti broj mini­starstava, kojih je sada 15. Pojedine resore je potrebno integrisati, a pojedine odvojiti.  Kada je parlament u pitanju, smatram da je važno imati posebne odbore za evropske integracije i međunaro­dne odnose, jer su to dvije potpuno različite oblasti. Međunarodni odnosi su spoljna, a evropske inte­gracije unutrašnja politika - kaže Gantar.

On kaže da je lobiranje u prego­varačkom procesu veoma važno i da bi za Crnu Goru bilo dobro da ima lobistički ured u Briselu, međutim smatra da bi incijativu za to trebalo prepustiti privrednim i naučnim društvima, a ne državi.

Predsjednik slovenačkog parla­menta kaže da je prilično jedno­stavno objasniti crnogorskim gra­đanima značaj ulaska u NATO.

-Velike i bogate zemlje imaju dovoljno novca da obezbijede same sebi bezbjednost. Male i siromašnije nemaju sredstava za to. Izbor je jednostavan. Kroz NATO ćete obezbijediti sigurnost, ali morate dati nešto Alijansi. Crna Gora je odabrala da pošalje vojnike u Avganistan. To su racio­nalni izbori, koji će vrlo brzo postati jasni građanima. Međutim, treba napomenuti i to da ima pro­stora za kritike Alijansi, pogotovo za način na koji vodi ratove u Iraku i Avganistanu. Ipak, nema idealnih izbora, najvažnije je odabrati bolju opciju, a to je za    Crnu Goru ulazak u NATO - kaže Gan­tar.

 

Portal Analitika