Politika

Ambasador Slovačke u Crnoj Gori

Gandel: Diplomatija se više vodi iza scene nego javno

Mišljenja sam da nema smisla usvajati zakone koji nijesu u skladu sa zakonodavstvom EU, ukoliko zemlja ima zaista ozbiljan interes postati članica Unije. Takav korak bi de fakto značajno usporio napredak u okviru pregovora. Odluka je ipak na Vašim političarima - kaže Gandel

Gandel: Diplomatija se više vodi iza scene nego javno Foto: Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Proces imenovanja i opoziva ambasadora ima svoja pravila i nacionalno zakonodavstvo određuje ko će igrati koju ulogu u ovom procesu. Važno je da se o sljedećim koracima dogovore relevantni igrači. Nijedna država ne mora polagati račune drugoj zašto opoziva u tom ili onom vremenu ambasadora iz njene zemlje. Priznajem da medijalizacija cijelog procesa nije bila najsrećnija. Diplomatija se više radi iza scene nego javno - kaže u intervjuu Pobjedi ambasador Slovačke u Crnoj Gori Boris Gandel.

Ističe da je dokaz prijateljskih odnosa dvije zemlje i činjenica da je slovački ministar vanjskih i evropskih poslova Ivan Korčok bio prvi šef diplomatije iz država članica EU koji je posjetio Crnu Goru nakon konstituisanja sadašnje Vlade.

POBJEDA: Kako procjenjujete odnose dvije države. Slovačka je veliki prijatelj Crne Gore i najglasniji zagovornik evropskog puta naše države. Da li ekonomski odnosi prate visoku razinu političkih?

GANDEL: Slovačko-crnogorski odnosi su stvarno odlični što je svakako odraz toga koju ulogu je odigrala slovačka diplomatija u 2006. godini u okviru referenduma o obnavljanju crnogorske nezavisnosti. Pretpostavljam da samo mali broj Crnogoraca ne poznaje imena kao što su Miroslav Lajčák i František Lipka. Naravno da se ne može vječno živjeti od istorije. Raduje me što smo se u našim odnosima nadovezli na ovaj simboličan startni iskorak. Uostalom dokaz toga je i činjenica da je naš ministar vanjskih i evropskih poslova Ivan Korčok bio prvi šef diplomatije iz država članica EU koji je posjetio Crnu Goru nakon konstituisanja sadašnje Vlade. Dakle, naše interesovanje za region i dalje postoji. Međutim, u pravu ste da u ekonomsko-trgovinskoj oblasti imamo značajne rezerve. Jedan od mojih ciljeva je da započnem oživljavanje odnosa i u ovom segmentu.

POBJEDA: Crna Gora prolazi kroz tektonske promjene. Dobila je novu Vladu, koju je formirala Srpska pravoslavna crkva. Iako je premijer kazao da Crna Gora ostaje dosljedna svom evropskom putu čini da ipak ove političke snage više naginju ka Istoku. Vide li naši međunarodni partneri realno ovu situaciju?

GANDEL: Vaša nova Vlada je bila konstituisana na osnovu rezultata zadnjih parlamentarnih izbora. Mandat za njen sastav je dobio izborni lider koalicije „Za budućnost Crne Gore“ Zdravko Krivokapić od predsjednika Mila Đukanovića, kako je to ustavom predviđeno. Treba visoko cijeniti način na koji je došlo do preuzimanja vlasti jer niko od aktuelne opozicije na čelu sa DPS nije doveo u pitanje rezultate izbora. Opozicija nije preduzela takav potez što pokazuje na visoki nivo političke kulture u Vašoj zemlji. Vladajuća koalicija je za svoj glavni cilj odredila integraciju u EU. Istovremeno želi da ima dobre odnose sa susjedima, kao i sa drugim zemljama, uključujući i Rusiju, šta je potpuno legitimno, a jednako to želimo i mi. Vaš ministar vanjskih poslova Đorđe Radulović je na decembarskoj 2BS konferenciji u Podgorici istakao da je integracija u EU najviši spoljnopolitički prioritet nove Vlade i da će sve podrediti postizanju ovog cilja. Dodao je da će se Crna Gora u potpunosti pridržavati svih pravila i politike Brisela, uključujući i sankcije protiv Rusije, što ne znači da želi da ima loše odnose sa Moskvom. Ovo je relativno jasna poruka međunarodnoj zajednici koja će naravno pažljivo pratiti koje korake će Vaša aktuelna Vlada i parlament preduzeti u praksi.

POBJEDA: Kao što znate posebni potresi se dešavaju u diplomatiji, pokrenut je opoziv sedam ambasadora, a ostali su dovedeni u Podgoricu na konsultacije. Ovakav politički revanšizam nije zabilježen. Koliko ovo šteti međunardnom ugledu Crne Gore?

GANDEL: Proces imenovanja i opoziva ambasadora ima svoja pravila i nacionalno zakonodavstvo određuje ko će igrati koju ulogu u ovom procesu. Važno je da se o sljedećim koracima dogovore relevantni igrači. Nijedna država ne mora polagati račune drugoj zašto opoziva u tom ili onom vremenu ambasadora iz njene zemlje. Priznajem da medijalizacija cijelog procesa nije bila najsrećnija. Diplomatija se više radi iza scene nego javno.

POBJEDA: Novim predloženim izmjenama tužilačkih zakona predviđeno je ukidanje izuzetno uspješnog Specijalnog tužilaštva za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije. Iz EU stižu kritike i stručnjaci upozoravaju da se radi o politizaciji sudstva i koraku nazad na evropskom putu. Vaš komentar?

GANDEL: Stav po ovom pitanju je već izrazila ambasadorka EU u Podgorici Oana Kristina Popa. Oblast vladavine prava je veoma osjetljiva i istovremeno važna za dalje pregovore o pristupanju. Mišljenja sam da nema smisla usvajati zakone koji nijesu u skladu sa zakonodavstvom EU, ukoliko zemlja ima zaista ozbiljan interes postati članica Unije. Takav korak bi de fakto značajno usporio napredak u okviru pregovora. Odluka je ipak na Vašim političarima.

POBJEDA: Kako vidite odnose u regionu? Srbija se otvoreno umiješala u crnogorske izbore i ima veliki uticaj na konstituente nove vlasti? Sada se Beograd otvoreno miješa i u izbore u Nikišću? Da li je EU svjesna rizika ovih odnosa jer to nije pomenuto ni u jednom izvještaju evropskih institucija?

GANDEL: Ovako postavljeno pitanje bi trebalo uputiti ambasadorki EU. U svakom slučaju nijedna država na svijetu ne bi trebalo da se miješa u unutrašnje stvari druge države na bilo koji način u što možemo uključiti i uticanje na izbore.

POBJEDA: Kako vidite brojna problematična imenovanja u sektoru bezbjednosti i nevjerovatnu situaciju da Agenciju za nacionalnu bezbjednost vodi advokat kriminalnih klanova. Da li ovakva imenovanja smiju biti dozvoljena u jednoj NATO članici?

GANDEL: Generalno je važno da svako poštuje važeće zakone a to se odnosi i na personalna imenovanja. Ako zakon nalaže koje kriterijume je potrebno da osoba ispunjava za obavljanje neke funkcije, to bi trebalo da se ispoštuje i u praksi. Birači su ti koji mogu najodgovornije procijeniti da li Vlada postupa ispravno, a oni će na kraju odlučiti o tome ko će formirati Vladu nakon sljedećih izbora. Nije zadatak ambasadora druge zemlje da se u vezi ovih pitanja izražava putem medija. Ako diplomate uoče bilo kakve probleme a žele da ih prenesu svojim partnerima, urade to diplomatskim kanalima, a ne javno. Ja neću da se izjašnjavam ni o jednom kadrovskom imenovanju u Crnoj Gori, jer mi to ne priliči. Ovakva pitanja mogu komentarisati Vaši političari, politikolozi ili predstavnici nevladinih organizacija. I kao što sam već rekao, birači su ti koji daju ocjenu Vladi na sljedećim izborima. U tome je demokratija.

Portal Analitika