„Ulazak u unutrašnjost restorana, kafića, kao i ulazak u noćne klubove i diskoteke, nezavisno od toga da li rade na otvorenom ili zatvorenom omogućava se samo uz najmanje jedan od sljedeća četiri dokaza iz Nacionalne digitalne COVID potvrde“, kazao je Galić.
U pitanju su sljedeće potvrde:
1) Da je osoba u cjelosti vakcinisana ili da je primila prvu dozu vakcine protiv COVID19 virusa;
2) Da osoba posjeduje negativan PCR test na COVID19 virus koji nije stariji od 72 sata;
3) Dokaz da je osoba preboljela COVID19 infekciju, odnosno dokaz da je prošlo ne manje od 14 dana i ne više od 180 dana od pozitivnog PCR testa;
4) Dokaz o negativnom brzom antigenskom testu koji nije stariji od 48 sati;
„Jedan od ovih uslova moraju da ispunjavaju svi zaposleni u ugostiteljstvu“, istakao je Galić.
Takođe, naglasio je da su vlasnici ugostiteljskih objekata u obavezi da odrede lice koje će kontrolisati posjedovanje dokaza o vakcinaciji ili negativnim testovima.
„Od lica koja imaju do 18 godina NE zahtijeva se da ispunjavaju bilo koji od ovih uslova OSIM prilikom ulaska u diskoteke ili noćne klubove. U tom slučaju, moraju pokazati jedan od četiri propisana uslova (vakcinacija, PCR ili brzi antigenski test)“, naveo je Galić.
Kako je kazao, pod istim uslovima omogućava se prisustvo sportskim manifestacijama na otvorenom i zatvorenom.
„Masovna okupljanja i festivali koji ne mogu da se iskontrolišu na ograničenom prostoru putem Nacionalne COVID potvrde ODLAŽU se do 20. avgusta. To su događaju poput Bokeške noći, karnevala i sl.“, zaključio je direktor IJZ.
Dosadašnje potvrde i dalje važe
Generalni direktor Direktorata za digitalno zdravlje, Aleksandar Sekulić, kazao je da svi građani koji su do sada dobili potvrde o vakcinaciji, nezavisno od toga da li su vakcinisani jednom ili objema dozama, te potvrde mogu da koriste i za ulazak u restorane, kafiće, diskoteke, noćne klubove i sportske objekte.
„Građani koji se ubuduće budu vakcinisali ili radili PCR ili brzi antigenski test, dobiće Nacionalnu COVID potvrdu koja se izdaje na vakcinalnom punktu ili kod izabranog ljekara“, naveo je Sekulić.
Na njoj se, kako je kazao, nalaze svi podaci:
1) Dokaz o jednoj ili obje doze vakcine;
2) Negativan PCR test koji nije stariji od 72 sata;
3) Pozitivan PCR koji je stariji od 14 dana i nije stariji od 180 dana;
4) Negativan brzi antigenski test koji nije stariji od 48 sati.
„Naglašavam da očekujemo da će uskoro, najdalje do ponedjeljka, preuzimanje Nacionalne digitalne potvrde preko portala ezdravlje biti omogućeno u narednih 24 sata“, rekao je Sekulić.
Ističe da će se na taj način skratiti put građanima koji ispunjavaju jedan od četiri propisana uslova – neće morati da idu ni na vakcinalni punkt ni kod izabranog ljekara, već će potvrdu preuzimati online.
„S obzriom na to da se vlasnici ugostiteljskih i sportskih objekata pitaju kako će da provjeravaju potvrde – odgovor je: lako, treba im pametan telefon sa kamerom ili besplatna aplikacija za očitavanje QR koda. Kada kameru približite QR kodu, prikazuje se link koji otvara ezdravlje na kom se zelenom bojom potvrđuje da ispunjavate makar jedan od četiri tražena uslova. Ukoliko ne ispunjavate nijedan od propisanih uslova, pojaviće se crvena boja koja je dokaz da ne možete proći dalje. QR kod važi uz lični identifikacioni dokument“, objasnio je Sekulić.
Jokić: U slučaju potrebe, biće formirana tri COVID centra: Sjever, centar i jug
Direktor Doma zdravlja Podgorica i šef Koordinacionog tima za praćenje procesa imunizacije, Danilo Jokić, istakao je da su preduzete sve mjere za što komforniji proces imunizacije za građane Crne Gore.
„Podsjećam da, osim na vakcinalnim punktovima, građani u Crnoj Gori mogu se vakcinišu i dalje kod kuće ili na poslu u slučaju da je iz jedne familije prijavljeno dvoje, a iz firme više od četvoro ljudi. Juče smo, na zahtjev građana, otvorili punktove u Tuzima i Golubovcima. Pozivam sve građane u svim sredinama da ako imaju slične potrebe da reaguju i da se obrate podgoričkom Domu zdravlja“, rekao je Jokić.
On dodaje da će od ponedjeljka, 2. avgusta pa do kraja septembra u Crnu Goru će stići preko 100 hiljada Fajzer vakcina.
„One će stizati u manjim kontigentima na nedjeljnom nivou i biće dijeljene svim crnogorskim gradovima jer smo prethodno obezbijedili uslove da svaki dom zdravlja ima mogućnost da čuva ove vakcine na propisanoj temperaturi“, naglasio je Jokić.
On je podsjetio da je ministarka zdravlja, Jelena Borovinić-Bojović, u Skupštini nedavno saopštila da u Crnoj Gori trenutno raspolažemo sa 326 COVID postelja koje momentalno mogu biti proširene na 830.
„U tom smislu vas informišem da ćemo, u slučaju potrebe, zdravstveni sistem organizovati tako da ćemo COVID pacijente usmjeravati u tri zdravstvene ustanove sekundarnog nivoa: sjever, centar i jug. Ističemo da će Klinički centar Crne Gore morati da radi u punom kapacitetu, uz naravno, određeni broj i COVID postelja“, zaključio je Jokić.