Politika

Muk „zaštitnika prava svih Srba ma gdje oni živjeli“ na vijest da će prvi Srbin prisustvovati obilježavanju četvrt vijeka „Oluje“

Galama samo kad Crna Gora pošalje predstavnika u Knin

U Crnoj Gori vlada poseban čudni muk, ćute politički predstavnici Srba u našoj državi, prosrpski mediji a i neke NVO koje na slične događaje redovno reaguju veoma oštro. Ali, i ta šutnja govori: pokazatelj je dvostrukih aršina domaćih, kao i beogradskih „boraca i zaštitnika prava svih Srba ma gdje oni živjeli“.

Galama samo kad Crna Gora pošalje predstavnika u Knin Foto: Ilustracija/Pobjeda
Zoran Darmanović
Zoran DarmanovićAutor
PobjedaIzvor

Hrvatski premijer Andrej Plenković potvrdio je u srijedu da je sa Samostalnom demokratskom srpskom strankom i predstavnicima srpske manjine u Hrvatskoj postignut dogovor da obilježavanju „Oluje“ u Kninu 5. avgusta prisustvuje potpredsjednik Vlade Boris Milošević. Biće to prvi Srbin na ceremoniji u Kninu.

- Mislim da je to dobro i korisno, korisno prije svega za odnose u hrvatskom društvu, odnos prema srpskoj manjini u Hrvatskoj, prema recentnoj prošlosti i snažna je poruka Hrvatske prema svim partnerima koji gledaju kako Hrvatska funkcioniše danas - rekao je Plenković gostujući na RTL-u.

SADAŠNJI MUK

Ova vijest gotovo i ne bi izazvala neku posebu medijsku pažnju u Crnoj Gori, jer je to, ko će od predstavnika hrvatske Vlade ili njenih državljan biti na proslavi „Oluje“ unutrašnja stvar te suverene države. Ali, i ta šutnja govori: pokazatelj je dvostrukih aršina domaćih, kao i beogradskih „boraca i zaštitnika prava svih Srba ma gdje oni živjeli“.

Na vijest da će na proslavi četvrt vijeka „Oluje“ koju zvanični Beograd, naziva zločinačkom akcijom u kojoj je protjerano preko 200.000 Srba, prisustvovati jedan autentični predstavnik srpskog naroda u Hrvatskoj, još nema, gotovo nikakve reakcije ni Vučićevih glasnogovornika Dačića, Vulina, Stefanovića, a ni dežurnih kvazi političkih analitičara koji se ne skidaju sa ekrana medija bliskih srpskom vođi. Nije se oglašavao ni sam predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Za sada, izletio je samo „manji brat“ preko Drine, Milorad Dodik, riječima da je „neprihvatljivo da Srbin ide na proslavu „Oluje“ u ime srpske zajednice, i da joj time daje legitimitet“.

U Crnoj Gori vlada poseban čudni muk na ovaj događaj. Ćute politički predstavnici Srba u našoj državi, a i neke NVO koji na slične događaje redovno reaguju veoma oštro. Kao da pokorno čekaju znak „velikog dirigenta“ ili nekog njegovog pomoćnika u Beogradu.

Podsjetimo se, samo prije nekoliko dana sa skupštinske govornice poslanici Demokratskog fronta uzvikivali su baš „horski“ niz teških uvreda na račun crnogorskih vlasti koje su najavile da bi ukoliko to epidemiološka situacija bude dozvolila i ove godine predstavnik Cne Gore prisustvovati obilježavanju „Oluje“ 5. avgusta.

Prethodno im je put prokrčio ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, koji je rekao da je zvanična Podgorica otišla predaleko u širenju antisrpske politike.

- Nažalost, više nije iznenađenje što se Crna Gora pridružuje jedinoj državi u Evropi koja slavi etničko čišćenje sopstvenih građana. Aktuelna vlast u Podgorici otišla je predaleko u širenju antisrpske politike, pa se poslije priznavanja Kosova, prijetnji da će zvati NATO da ih brani od Srbije i progona Srpske pravoslavne crkve, morbidni tulum na Kninskoj tvrđavi nameće kao prirodan tok - izgovori je tada Dačić.

I zatim je uslijedila uobičajena paljba od strane predstavnika prosrpskih partija u Crnoj Gori koji su osudili taj „sramni čin“, „izdaju srpskih interesa“, „zabadanje prsta u oko bratskoj Srbiji“…

RANIJA GALAMA

Podsjetimo, kakvu su galamu digli isti ovi akteri iz Beograda i Podgorice, koji se sada ne oglašavaju oko prisustva prvog Srbina na proslavi „Oluje“, kada je Nikšićanin Ivan Mašulović, naš vojni ataše u Hrvatskoj, kao prvi predstavnik Crne Gore, početkom avgusta 2018, bio u Kninu na obilježavanju ovog velikog hrvatskog praznika.

DF je tražio hitnu vanrednu sjednicu parlamenta zbog „skandaloznog prisustva predstavnika Vojske Crne Gore na obilježavanju ove zločinačke akcije“, ali nijesu uspjeli da skupe 27 potpisa opozicionih poslanika kako bi se zakazala vanredna sjednica Skupštine - „izdali“ su ih Demokrate, Ura, SDP… Mašulovića nijesu šteđeli ni prosrpski mediji: satanizovali su ga, proglašavali izdajnikom i proklinjali njega i njegovu porodicu samo zato što je časno vršio svoju dužnost.

Slična povika digla se i prošle godine početkom avgusta, istim povodom. Crna Gora je odlučila, kako je tada saopštilo MVP, da u skladu sa uobičajenom diplomatskom praksom, a pogotovo između saveznika unutar NATO-a, diplomata iz ambasade njen predstavnik ponovo bude prisutan na obilježavanju „Oluje“ na kninskoj tvrđavi.

Sada, međutim, na vijest da će prvi Srbin biti na obilježavanju „Oluje“, isti taj hor ćuti.

Portal Analitika